Всесвіт

Астрофізики зрозуміли, чому галактики вмирають і перестають створювати зірки

Дослідники знайшли нове пояснення причини смерті галактик. Зіркоутворення зупиняється після зіткнення.

У багатьох галактиках, розташованих близько до Чумацького Шляху, зіркоутворення давно припинилося. Астрофізики з Університету Пітсбурга досліджували ранній Всесвіт, щоб знайти причину смерті галактик. Виявилося, вся справа в зіткненнях.

У тій частині космосу, яку ми населяємо, в більшості великих галактик давно перестали народжуватися нові зірки, пояснюють вчені. За допомогою потужних інструментів спостереження можна заглянути назад в минуле Всесвіту, знайти галактики, світло від яких йде до Землі мільярди років і дізнатися, чому народження нових зірок в якийсь момент припиняється.

Астрофізики використовували дані дослідження Sloan Digital Sky Survey, яке за допомогою спостережень обсерваторії Apache Point в Нью-Мексико каталогізувало кілька мільйонів галактик. Доповнивши ці спостереження даними радіоастрономічної мережі телескопів ALMA, дослідники знайшли в семи млрд світлових років від Землі галактику SDSS J1448+1010, зіркоутворення в якій зупинилося зовсім недавно і в якій все ще було достатньо палива для народження нових зірок.

Зображення галактики SDSS J1448 + 1010 в інфрачервоному діапазоні і аналіз «хвоста» з чадного газу, викинутого з неї. Зображення: Justin S. Spilker et al., The Astrophysical Journal Letters

Детальне дослідження цієї галактики за допомогою космічного телескопа “Хаббл” показало незвичайний газовий “хвіст”, що виходить з галактики. Використовуючи комп’ютерне моделювання і спостереження, вчені встановили, що подібна структура могла сформуватися тільки в результаті зіткнення двох галактик. Потужна гравітаційна сила цього процесу розірвала зірки і відкинула потік газу на відстань, що в два рази перевищує розмір Чумацького Шляху.

Саме викид холодного газу з галактики, як вважають вчені, позбавляє її палива для утворення нових зірок. Вони відзначають, що, якщо не брати до уваги газового сліду, в іншому галактика виглядає також як інші, її структура не несе слідів зіткнення. А значить, приблизно через 200 млн років, коли газовий «хвіст» розсіється, вона буде виглядати точно також як інші мертві галактики.

Це означає, що, можливо, в минулому багато об’єктів близького до нас космосу пережили подібні зіткнення, від яких не залишилося сліду, укладають астрофізики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button