Всесвіт

Астрономи реконструювали повну історію злиттів Чумацького Шляху з сусідами

Рухи зоряних скупчень навколо Чумацького Шляху показали, що за свою історію наша Галактика поглинула п’ять великих сусідок, а першою жертвою стала таємнича галактика Кракена.

©NASA, ESA, STScI

Протягом мільярдів років Чумацький Шлях безліч разів зближувався з іншими галактиками й чимало з них поглинув. Дідерику Круйссену (Diederik Kruijssen) і його колегам з Німеччини і Великобританії вдалося реконструювати найдетальнішу історію цих злиттів і поглинань, виявивши одну з перших таких подій, перш невідомої вченим. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Астрономи розглянули сусідні з Чумацьким Шляхом кульові скупчення – досить компактні й щільні групи, що містять зазвичай від 100 тисяч до мільйона старих зірок. Вони вважаються останками епохи молодого Всесвіту, і у нашої Галактики таких сателітів відомо близько півтори сотні: деякі – сильно деформовані гравітацією і перетворилися в витягнуті потоки.

Вчені встановили їх орбіти і форми по астрометричних даних, які були отримані космічним телескопом Gaia. Виходячи з цих цифр, автори роботи змоделювали рухи скупчень навколо Чумацького Шляху за допомогою нейронної мережі. Це дозволило реконструювати їх еволюцію починаючи з моменту появи й до майбутньої загибелі. Виявилося, що деякі кульові скупчення можна об’єднати в групи, пов’язані спільним походженням.

Таких груп, що виникли при злитті Чумацького Шляху з сусідніми галактиками, вчені нарахували п’ять. Кожна з них відповідає зближення з однією досить великою (яка мала понад 100 мільйонів зірок) галактикою, що сталося між шістьма й 11 мільярдами років тому. Чотири з цих злиттів були відомі з минулих робіт: вони залишили по собі скупчення і потоки Гайя-Енцелад, Хелм, Секвойя, а також карликову галактику в Стрільці. П’ята подія раніше була незнайома, на неї вказали порівняно недавно виявлені тьмяні скупчення.

За оцінками астрономів, це злиття набагато старше інших, а самій загиблій галактиці вони дали назву Кракена (Kraken). «Зіткнення з Кракеном було, можливо, найголовнішим з усіх, що пережив Чумацький Шлях, – каже Круйссен. – Дотепер найдавнішим вважалося зближення з Гайей-Енцелад, але Кракена трапився ще 11 мільярдів років тому, коли Чумацький Шлях був вчетверо легшим. В результаті зіткнення повністю перетворило Галактику ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button