Наука

Вікове погіршення зору можна зупинити

Вікову дегенерацію жовтої плями викликає кальцій, на зразок того, який міститься в зубах. Цей гідроксиапатит (на знімку він рожевого кольору) і білок амелотін (зеленого кольору) утворюють відкладення на задніх стінках очних яблук, що призводить до поступового і значного погіршення зору з віком.

Dinusha Rajapakse / NEI

Відкладення мінералу на задній стінці ока може прискорити прогресування вікової макулярної дегенерації, яка є основною причиною погіршення зору у людей старше 50 років.

Однак дослідники змогли виявити білок амелотін, який, як показують експерименти, бере участь в утворенні мінеральних відкладень і призводить до вікової дегенерації жовтої плями. Нове відкриття, якщо воно підтвердиться, допоможе уникнути погіршення зору з віком.

«Пошук амелотіна у відкладеннях проводився з метою сповільнити прогресування мінералізації. Якщо його причетність до процесу підтвердиться, це може привести до появи нових методів лікування », – каже офтальмолог Імре Ленгьель з Королівського університету в Белфасті (Шотландія), який не брав участі в дослідженні.

Відкладення, вперше виявлені в 2015 році, складаються з мінералізованого кальцію, званого гідроксиапатитом, і з’являються під пігментним епітелієм сітківки – шаром клітин безпосередньо за сітківкою, який оберігає світлочутливі палички й колбочки. Відкладення можуть погіршити зір, блокуючи доступ кисню і поживних речовин до світлочутливих клітин сітківки. Це спотворює зір людини, роблячи «картинку» розмитою.

В ході експериментів дослідники вирощували пігментні епітеліальні клітини сітківки в лабораторії, а потім змушували їх «голодувати», перекриваючи доступ поживних речовин. «Одна з проблем хвороби полягає в тому, що кровоносні судини не доставляють кров, а нестача поживних речовин і кисню стає головною причиною захворювання», – пояснює офтальмолог Грем Уістоу з Національного інституту ока.

Дефіцит поживних речовин приводив до вироблення амелотіна, який, і собі, сприяв утворенню відкладень кальцію. Блокування вироблення амелотіна зупиняло процес утворення відкладень. «Найкращим можливим результатом було б знайти спосіб пригнічувати амелотін таким чином, щоб запобігти або затримати відкладення гідроксиапатиту. Це допоможе людям зберігати хороший зір », – каже Уістоу.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button