Всесвіт

Астрономи уточнили картину раннього розвитку Галактики

Нові методи оцінки віку зірок показали, що молодий Чумацький Шлях активно запалював їх ще до перших злиттів з сусідніми галактиками.

Товстий диск Чумацького Шляху: погляд художника / © ESO, NASA, JPL-Caltech, M. Kornmesser, R. Hurt

Історія нашої Галактики – історія злиттів і поглинань. Більш ніж за 12 мільярдів років Чумацький Шлях поглинув не менше п’яти великих сусідок, починаючи з галактик Кракена і Гайя-Енцелад, які влилися в нього понад 10 мільярдів років тому. Вважається, що саме ці ранні поглинання наповнили речовиною товстий диск Чумацького Шляху, запустили утворення нових зірок і багато в чому визначили вигляд всієї Галактики.

Однак нова робота, проведена великою міжнародною командою астрономів на чолі з Джозефіною Монтальбан (Josefina Montalb?n) з Бірмінгемського університету, показала, що на час злиття з галактикою Гайя-Енцелад наш Чумацький Шлях в цілому сформувався. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

Поглиненні Чумацьким Шляхом сусідки поступово «розходяться» в ньому, немов сироп, який бариста, повільно помішуючи, вливає в каву. Такі зірки утворюють потоки, що зберігають загальну швидкість і напрямок руху, а також близький склад. А щоб з максимальною точністю визначити їх вік, астрономи вибрали 95 зірок, за мерехтінням яких спостерігав космічний телескоп Kepler: шість зірок з потоку Гайя-Енцелад, інші – з товстого диска нашої Галактики.

Слабкі коливання яскравості дозволили оцінити вік зірок методами астросейсмології – за характеристиками хвиль на їх поверхні. Крім того, вчені використовували дані про спектр та склад зірок, зібрані під час експерименту APOGEE, і відомості про їх рухи, отримані телескопом Gaia. Це допомогло довести точність оцінки віку до 11 відсотків.

Виявилося, зірки товстого диска Чумацького Шляху і потоку Гайя-Енцелад приблизно ровесниці: їх вік становить близько 10 мільярдів років. Однак більшість зірок диска трохи старше цього моменту, а значить, існували ще до злиття з галактикою Гайя-Енцелад.

Втім, головним підсумком роботи можна назвати демонстрацію ефективності самого підходу, який використовували астрономи. Комбінація астросейсмології з іншими методами дозволяє визначати вік окремих зірок з великою точністю. Тепер автори мають намір провести масштабніший «перепис» зірок Чумацького Шляху, щоб детальніше розібратися в історії його злиттів і поглинань.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button