Всесвіт

Астрономи отримали зображення далекого квазара

Радіотелескопи EHT розглянули околиці надмасивної чорної діри в центрі галактики, що знаходиться в 7,5 мільярда світлових років від нас.

Глобальна мережа EHT включає радіотелескопи, що працюють на різних континентах. Об’єднуючи дані своїх спостережень, вчені досліджують найекстремальніші об’єкти у Всесвіті, такі як надмасивні чорні діри. Раніше колаборація EHT представила зображення Стрільця А* – компактного радіоджерела в центрі нашої Галактики, який являє собою таку діру, оточену хмарою гарячої матерії. Крім того, EHT досліджував ядро галактики M87 за 55 мільйонів світлових років.

Тепер же EHT дозволив розглянути куди більш далеку мету – квазар NRAO 530.

“Світло, яке ми побачили, подолало 7,5 мільярда світлових років по Всесвіту, що розширюється, але завдяки потужності EHT ми змогли побачити деталі на масштабі одного світлового року», — кажуть автори роботи.
Результати цих спостережень представлені в статті Світлани Йорстад (Svetlana Jorstad) і її колег, опублікованій в журналі The Astrophysical Journal.

Зображення NRAO 530, візуалізовані за допомогою різних інструментів обробки та аналізу даних / ©Jorstad et al., 2023

Квазар NRAO 530 – це активне галактичне ядро, що включає надмасивну чорну діру і диск падаючої в неї речовини, яке закручується, прискорюється і розжарюється до величезних температур, випромінюючи в різних діапазонах хвиль. Частина цієї матерії викидається з полюсів квазара вузькими потоками, у вигляді релятивістських джетів, які розлітаються на швидкостях, близьких до світлової. Такі компактні квазари з джетами, спрямованими в бік спостерігача, називають блазарами. Крім того, для NRAO 530 характерні сильні коливання випромінювання в оптичному діапазоні, що дозволяє віднести його і до порівняно рідкісної групи оптично активних квазарів.

Нові спостереження NRAO 530 радіотелескопами EHT провели ще в квітні 2017 року, і відтоді йшла обробка зібраних даних. На отриманих зображеннях видно ядро квазара, яке яскраво випромінює в міліметровому діапазоні хвиль. Саме тут зароджуються його джети, що йдуть на відстань як мінімум 1,7 світлового року. Під впливом магнітних полів вони набувають поляризацію, і астрономам вдалося визначити її на різних ділянках джетів. Ці дані показали, що магнітне поле джетів відрізняється високою впорядкованістю і має спіральну структуру.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button