Всесвіт

Астрономи побачили передсмертну агонію зірки у всіх подробицях

Астрономи виявили шість повільно розширюваних кілець і дві структури у формі пісочного годинника, створені вибуховим викидом маси речовини вмираючої зірки в космос.

Вчені, які вивчають зірку V Гідри (V Hydrae, V Hya) стали свідками загадкової передсмертної агонії зірки з безпрецедентними подробицями. Використовуючи великий міліметровий / субміліметровий масив Atacama (ALMA) і дані космічного телескопа Хаббла (HST), команда виявила шість повільно розширюваних кілець і дві структури у формі пісочного годинника, викликані високошвидкісним викидом речовини в космос. Результати дослідження будуть опубліковані в The Astrophysical Journal.

V Гідри – багата вуглецем зірка асимптотичної гігантської гілки (AGB-зірка), розташована приблизно в 1300 світлових роках від землі в сузір’ї Гідри. Більше 90% зірок з масою, що дорівнює масі Сонця або перевищує її, еволюціонують в AGB-зірки в міру того, як закінчується паливо, необхідне для живлення ядерних процесів.

Серед мільйонів зірок V Гідри представляє особливий інтерес для вчених через її унікальну поведінку і особливості. Серед них – екстремально масштабні викиди плазми, які відбуваються приблизно кожні 8,5 років, а також наявність майже невидимої зірки-компаньйона, яка впливає на долю V Гідри.

Вчені виявили шість повільно розширювальних кілець, що утворюються в міру того, як зірка викидає свою речовину. Показані тут кільця і дифузна дугова структура шостого кільця помірно видно в лінії емісії ізотопу вуглецю 12СО і стають добре окресленими в зображеннях ізотопів вуглецю 13СО. Раніше вчені спостерігали такі кільця. Фото: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Дагнелло (NRAO / AUI / NSF)

“Наше дослідження переконливо підтверджує, що традиційна модель того, як вмирають зірки AGB — через масовий викид палива повільним, відносно стійким сферичним вітром протягом 100 000 років і більше – в кращому випадку неповна, а в гіршому — невірна», — відзначають вчені.

Судячи з усього на цей процес впливає зоряний або підзоряний компаньйон. Розуміння фізики подвійних взаємодій важливо для астрофізики і є однією з її найбільших проблем. “Можливо, саме вона призвела до викиду шести кілець речовини в космос і передсмертну агонію зірки”, – підсумовують автори дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button