Земля

У ядрі Землі дуже багато стародавнього гелію: він допоміг зрозуміти, де сформувалася наша планета

Центр нашої планети багатий гелієм, він залишився там після Великого вибуху. Автори нової роботи на основі цих даних зробили висновок, що наша планета утворилася всередині сонячної туманності.

Всередині ядра Землі є гелій-3, майже весь цей газ утворився в результаті Великого вибуху. На поверхні нашої планети він є у відносно невеликих кількостях. Але вчені не знали, що його багато в ядрі і мантії.

Автори нової роботи заявили, що ядро Землі — це основне джерело гелію-3 на нашій планеті. Також є природні процеси, під час яких утворюється гелій-3, це, наприклад, радіоактивний розпад тритію. Проте, найбільше це з’єднання утворюється в сонячних туманностях – це величезні обертові хмари газу і пилу. Вони схожі на ті, з яких з’явилася наша Сонячна система.

Оскільки гелій – це один з найбільш ранніх елементів, що з’явилися у Всесвіті, то його утворення можна відстежити аж до Великого вибуху. Коли планета росте, вона накопичує матеріал з навколишнього середовища, тому її склад відображає середовище, в якому вона сформувалася. Якщо в ядрі Землі міститься багато гелію-3, то планета повинна була утворитися всередині сонячної туманності, а не на її околицях або під час її спадної фази.

“Близько 2 000 грамів гелію-3 витікає з Землі щороку, ним можна заповнити повітряну кулю розміром з письмовий стіл. Це диво природи і ключ до історії Землі!” – говорить Пітер Олсон, геофізик з Університету Нью-Мексико

Дослідники змоделювали, що відбувалося з гелієм на двох ключових етапах історії Землі: під час раннього формування, коли планета накопичувала гелій, а також після утворення Місяця. Дані свідчать про те, що об’єкт розміром з третину Землі зіткнувся з планетою на початку її розвитку, близько 4 млрд років тому, і це зіткнення призвело б до повторного розплавлення земної кори. В такому випадку велика частина гелію вирвалася б назовні.

Використовуючи сучасну швидкість витоку гелію-3, дослідники підрахували, що в ядрі міститься від 10 тераграмм (10 * 109 кг) до петаграмма (10 * 1011 кг) гелію-3. Це величезна кількість, яка, за словами Олсона, вказує на те, що Земля сформувалася всередині сонячної туманності. Там був газ у високих концентраціях, який почав накопичуватися в ядрі планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button