Відео

Астрономи відкрили найшвидший і близький до Сонця астероїд

2021 PH27 встигає зробити повний оберт навколо Землі всього за 113 наших діб, то віддаляючись від Сонця далі Венери, то сходячись ближче Меркурія.

Астероїд 2021 PH27 на тлі Меркурія і Сонця: погляд художника / © CTIO, NOIRLab, NSF, AURA, J. da Silva (Spaceengine)

Астероїд 2021 PH27 має цілком пересічні розміри – близько кілометра в діаметрі, – але вкрай незвичайну орбіту. Його орбіта проходить ближче до Сонця, ніж у будь-якого іншого відомого астероїда. 2021 PH27 робить повний оборот по ній всього за 113 днів і сходиться із зіркою на відстані 20 мільйонів кілометрів, ближче Меркурія. Про це йдеться в повідомленні Лабораторії оптичної й інфрачервоної астрономії (NOIRLab) Національного фонду науки (NSF) США.

Знахідку зробили 13 серпня цього року. Астрофізик з американського Інституту Карнегі Скотт Шеппард (Scott Sheppard) і його колеги використовували 570-мегапіксельну камеру DECam, встановлену на чотириметровий телескоп Ctor M. Blanco обсерваторії CTIO в Чилі. Спостереження проводили в сутінках – це оптимальний час для вивчення Венери, Меркурія й астероїдів, що знаходяться до Сонця ближче Землі. Такі астероїди називають Атірі, їх відомо лише близько 20.

2021 PH27 на знімку камери DECam: червоним і синім показані положення астероїда, розділені часом все в три хвилини / © CTIO, NOIRLab, NSF, AURA, J. da Silva (Spaceengine)

Помітивши 2021 PH27, вчені швидко розрахували його траєкторію і передбачили, де астероїд виявиться день по тому. Чотирнадцятого серпня спостереження успішно повторили за допомогою не тільки DECam, але і телескопів в інших обсерваторіях світу. А 15-го числа астрономи зібрали більш точні дані, з використанням мережі телескопів ESA, розташованих в Чилі та ПАР. Було показано, що орбіта 2021 PH27 еліптична, її велика піввісь (найбільший радіус) становить всього 70 мільйонів кілометрів.

Незвичайна орбіта 2021 PH27 на тлі сусідніх орбіт; положення планет показані на момент виявлення астероїда 13 серпня 2021 року / © CTIO, NOIRLab, NSF, AURA, J. da Silva (Spaceengine)

Астероїд здійснює по ній повний оборот за 113 днів, в дорозі перетинаючи орбіти й Венери, і Меркурія. Це найшвидший рух з усіх відомих астероїдів, з більшою частотою навколо Сонця обертається лише Меркурій – за 88 днів. І, звичайно, обидва розжарюються через близькість зірки: за оцінками вчених, поверхня 2021 PH27 здатна нагріватися вище 480 ° С. Крім того, розрахунки показують, що орбіта 2021 PH27 може бути нестабільна і в найближчі кілька мільйонів років він або впаде на Сонце, Меркурій або Венеру, або виявиться знову викинуто в дальшу області.

Швидше за все, сформувалося це небесне тіло далеко від них, в поясі астероїдів між Марсом і Юпітером, проте було викинуто в самі внутрішні області Сонячної системи випадковою грою гравітації. З іншого боку, його орбіта виділяється великим нахилом (щодо площини Сонячної системи) – 32 °. Це може вказувати на те, що 2021 PH27 прилетів з найдальшої периферії і являє собою вироджене ядро ??комети, яка розгубила летючі речовини й вже нездатною утворити яскраву кому і хвіст. Можливо, відповідь дадуть нові спостереження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button