Здоров'я

Вчені підтвердили зв’язок між червоним вином, мікробіотою і артеріальним тиском

Автори нової роботи оцінили, якою мірою склад мікробіому кишківника може пояснити зв’язок між споживанням їжі, багатої на флавоноїди, з артеріальним тиском систоли.

Image by Vinotecarium from Pixabay

Флавоноїди – клас речовин рослинного походження, в основі структури яких лежить скелет, що складається з двох бензольних кілець, з’єднаних тривуглецевим ланцюжком. Вживання багатих цими поліфенолами продуктів, наприклад червоного вина, зеленого чаю, цибулі, ягід, груш, темного шоколаду, позитивно впливає не тільки на травну систему, а й на рівень артеріального тиску. І подібний ефект на 15% можна пояснити характеристиками мікробіому кишківника, заявили вчені з Інституту глобальної продовольчої безпеки Королівського університету в Белфасті (Північна Ірландія). Дослідження опубліковане в журналі Американської кардіологічної асоціації Hypertension.

Річ у тому, що мікробіом ШКТ – безліч мікроорганізмів, що мешкають в кишківнику – розщеплює флавоноїди. Мікробіота індивідуальна, крім того, раніше фахівці виявили відмінності в її складі у людей з серцево-судинними захворюваннями й без них. Оскільки вчені давно припускають, що флавоноїди знижують ризик розвитку подібних, часто смертельних недуг, автори нової роботи вирішили вивчити зв’язок між раціоном, насиченим цими природними сполуками, артеріальним тиском і різноманітністю мікробіому кишківника.

У дослідженні брали участь 904 дорослих жителів Північної Німеччини (від 25 до 82 років, 57% – чоловіки), дані про яких зберігалися в німецькому біобанк PopGen. Вчені враховували споживання певних продуктів з високим вмістом флавоноїдів протягом одного року, показники артеріального тиску після нічного відпочинку, в стані спокою, і склад мікробіому (його оцінювали по РНК бактерій, виділеної зі зразків калу). Крім того, добровольці заповнювали анкети про спосіб життя, вік, індекс маси тіла, кількості споживаних кілокалорій і клітковині, шкідливі звички, фізичної активності, призначених ліків, а також наявності в анамнезі випадків ішемічної хвороби серця.

Як показав аналіз, респонденти – любителі червоного вина, ягід, груш і так далі мали нижчий рівень систолічного артеріального тиску, що залежить від сили скорочень серця і їх числа в одиницю часу, а також опору стінок кровоносних судин. Крім цього, кишковий мікробіом цих учасників роботи виявився різноманітніше, ніж у тих, хто не включав в дієту те, містить флавоноїди їжу. В цілому близько 120 грамів ягід в день корелювали зі зниженням рівня тиску на 4,1 міліметра ртутного стовпа, а 350 мілілітрів вина в тиждень зменшували показник на 3,7 міліметра ртутного стовпа. Частково цей зв’язок пояснили різноманітністю мікробіоти.

«У майбутніх дослідженнях потрібно вивчати учасників відповідно до метаболічного профілю, щоб точніше зрозуміти роль метаболізму і мікробіому кишківника в регулюванні впливу флавоноїдів на кров’яний тиск, – зазначили вчені. – Індивідуальна варіабельність метаболізму флавоноїдів може добре пояснити, чому деякі люди отримують більше переваг від продуктів, багатих цими сполуками, для захисту серцево-судинної системи, ніж інші ». Але у роботи були обмеження: наприклад, хоча автори статті провели коригування, на результати могли вплинути невраховані фактори, такі як генетичні схильності й інші стану здоров’я, тому висновки не можуть показати пряму причину і наслідок.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button