Всесвіт

Астрономи вперше знайшли зірки Магелланового потоку

Між нашою Галактикою і її карликовими супутницями простягнувся довгий Магелланів потік газу і пилу. Астрономи давно і безуспішно намагалися розглянути в ньому окремі зірки. Лише тепер, використовуючи спостереження телескопа Gaia, вдалося помітити перші з цих світил.

Магеллановий потік (виділений червоним) огинає Чумацький Шлях, зближуючись з його Південним полюсом / ©NASA

Наша велика Галактика має безліч карликових супутників. Найпомітніші з них – Велика і Мала Магелланові хмари, від яких до Чумацького Шляху тягнеться ланцюжок хмар розрідженого газу і пилу. Маса цього Магелланового потоку оцінюється в дві-три сотні мільйонів сонць при довжині в 600 тисяч світлових років, і моделі пророкують, що в ньому повинні зустрічатися власні зірки. Однак виявити їх вдалося лише тепер. Про це повідомляється в статті американських і австралійських вчених, представленої в бібліотеці препринтів Корнельського університету.

Вважається, що Магеллановий потік утворений речовиною, яка перетікає з карликових галактик до нашої. Спостерігаючи його зірки, можна було б краще зрозуміти інтенсивність цього руху, дізнатися історію самих Магелланових хмар і передбачити їх майбутнє. Зрештою, ми досі точно не знаємо, в якому напрямку ці галактики обертаються одна відносно одної. Відповісти на ці питання допоможе знахідка Веданта Чандри (Vedant Chandra) з Гарвардського університету і його співавторів.

Астрономи скористалися каталогом, який складений космічним телескопом Gaia і включає найточніші на сьогодні дані про положення і швидкості більш ніж мільярда зірок. Для початку вчені “відфільтрували” з цього набору всі зірки, які рухаються разом з Чумацьким Шляхом і входять до його складу. З решти дослідники вибрали зірки, хімічний склад яких відповідає речовині Магелланового потоку.

В результаті вдалося визначити 13 зірок, червоних гігантів, розташованих від нас на відстані від 200 тисяч до 325 тисяч світлових років і, швидше за все, належать до Магеллановго Потоку. Цікаво, що деякі з них мають низьку металічність, тобто вмістом елементів важче водню і гелію. Зазвичай це ознака великої давнини матеріалу, з якого утворилися світило. Судячи з руху цих зірок, вони відносяться до Потоку, але такий склад не дуже характерний для нього. Можливо, історія цього “містка”, що з’єднує Чумацький шлях з карликовими сусідками, виявиться ще більш заплутаною, ніж вважається сьогодні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button