Всесвіт

Атмосферу ранньої Землі захистило спільне з Місяцем магнітне поле

Комп’ютерне моделювання показало, що магнітне поле молодого Місяця, який перебував тоді набагато ближче, поєднувалося з магнітосферою Землі і допомогло захистити атмосферу планети від знищення сонячними частинками.

Згідно з найбільш популярною сьогодні імпактною гіпотезою, Місяць з’явився близько 4,5 мільярда років тому, коли Землю вдарило небесне тіло завбільшки приблизно з Марс, викинувши на орбіту маси розпеченої породи. Незабаром вони утворили супутник, який з того часу повільно остигав і віддалявся від планети все далі. Наступні мільярди років Земля залишалася абсолютно непридатною для життя: вона була розпечена, а молоде Сонце, хоча і світило не так яскраво, було нестабільним, поливаючи планету потоками частинок.

Однак навіть в цих умовах Землі вдалося зберегти атмосферу, завдяки якій вона врешті-решт стала жилою. І схоже, тут їй допоміг Місяць. Довгий час, поки він зберігав розплавлені надра, на супутнику було власне магнітне поле, сліди існування якого збереглися в деяких зразках місцевих порід. Воно було набагато слабше земного, проте повністю « розсіялося » лише 1-2,5 мільярда років тому, коли залізовмісний розплав в центрі супутника остаточно застиг.

Крім того, в далекому минулому і сам Місяць розташовувався помітно ближче, рухаючись від дистанції 130 тисяч кілометрів чотири мільярди років тому до нинішніх 385 тисяч кілометрів. Все це дозволяло магнітним полям Землі і її молодого супутника взаємодіяти – і вчені з NASA вивчили цю взаємодію за допомогою комп’ютерного моделювання. Стаття Джеймса Гріна (James Green) і його колег опублікована в журналі Science Advances.

Магнітні поля Землі і Місяця могли з’єднуватися / © NASA

Автори показують, що магнітні поля Землі і Місяця могли з’єднуватися силовими лініями, створюючи додатковий захист від часток сонячного вітру. Більш того, уздовж цих ліній міг відбуватися обмін частками атмосфер між планетою і молодим супутником, на якому тоді ще зберігався вулканізм. Можливо, цим пояснюється і присутність азоту і деяких інших інертних газів в місячному реголіті.

Магнітне поле Місяця сильно ослабло вже 3,2 мільярда років тому і потім повністю зникло. Без його захисту частинки сонячного вітру змогли легко досягати самої поверхні супутника і швидко привели до того, що його атмосфера повністю зникла в космос. Проте місячна магнітосфера встигла захистити від цього повітря молодої Землі, створивши ще один непомітний з боку, але критичний внесок в появу життя на нашій планеті.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button