Всесвіт

У стародавньому метеориті знову знайшли воду

Японські фізики вивчили фрагменти метеорита Саттерз-Мілл — уламки древнього астероїда, ровесника Сонячної системи — і знайшли в ньому воду, а також визначили місце появи на світ.

Фрагменти метеорита Саттерз-Мілл / © Wikimedia Commons

Велика кількість води на нашій планеті залишається однією з найцікавіших загадок сучасної науки. Вона могла міститися в тій же речовині, з якої сформувалася сама Земля, або утворитися в ході геологічних процесів. Але все-таки головною гіпотезою залишається позаземна, згідно з якою воду принесли на молоду планету численні комети й астероїди. Черговим її підтвердженням стала нова робота вчених з Університету Рітсумейкан в японському Кіото. Їх стаття опублікована в журналі Science Advances.

Акіра Цутіяма (Akira Tsuchiyama) і його колеги вивчили останки знаменитого метеорита Саттерз-Мілл , який вибухнув над США у 2012 році. Згодом вдалося зібрати близько 90 фрагментів загальною вагою приблизно в кілограм. Виявилося, це був вуглистий хондрит. Якщо не брати до уваги водню і гелію, склад таких астероїдів повторює склад Сонця, тому вважається, що вони утворилися разом з ним, з того ж протопланетної речовини. Раніше в них вже виявляли й воду, що робить такі древні тіла одними з головних кандидатів на роль «доставщиків води» для молодої Землі.

Снігові лінії вуглекислого газу і CO вказують на область, в якій сформувався древній астероїд / © Akira Tsuchiyama, Ritsumeikan University

Дослідивши фрагменти хондритів Саттерз-Мілл, японські вчені помітили в ньому кристал кальциту, в якому збереглося крихітне включення води й вуглекислого газу. Це говорить про те, що астероїд сформувався на достатньому видаленні від Сонця, де ці речовини могли кристалізуватися. Ця дистанція проходила далі снігової лінії води та вуглекислого газу — відстані від зірки, на якому летюча речовина починає переходити у тверду фазу, — але ближче, ніж снігова лінія для монооксиду вуглецю.

4,6 мільярда років тому, в епоху формування Сонячної системи, коли утворився і цей астероїд, снігові кордони перебували ще далі нинішніх. Швидше за все, він з’явився, перебуваючи за межами сучасної орбіти Юпітера, і довгий час залишався там, поки випадкова гра гравітації не виштовхала його в околиці Землі. Таке, ймовірно, відбувалося з безліччю інших хондритів в далекому минулому, і «на борту» вони цілком могли приносити ще більше води на нашу планету.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments