Наука

Бактерії заразили вірусами, щоб впоратися зі стійкістю до антибіотиків

Дослідники показали, що впоратися з антибіотикорезистенцією можна за допомогою генного редагування бактерій. Точкові зміни допомагають керувати властивостями мікроорганізмів.

Система CRISPR розвинулася як механізм захисту бактерій від вірусів. Дослідники з Університету Північної Кароліни використовували цей механізм проти бактерій. Вони розробили два бактеріофаги-віруси, що заражають бактерії – для доставки корисного навантаження CRISPR-Cas та цільового редагування генів E. coli.

В ході лабораторних випробувань бактеріофаги доставляли в бактерії E. coli гени, які змушували її світитися і управляли стійкістю бактерій до антибіотиків. Дослідники також продемонстрували здатність вірусів доставляти в клітини бактерій цитозинового базового редактора.

Цей інструмент не розриває ланцюг ДНК, як Cas 9, а змінює лише одну букву В послідовності ДНК. Така система дозволяє вносити точкові зміни, відключаючи окремі бактеріальні гени, не порушуючи цілісність решти геному.

“Ми використовували базовий редактор як своєрідний програмований перемикач для генів E. coli. За допомогою такої системи, ми можемо вносити в геном високоточні однобуквені зміни без розриву ДНК”, – говорить Метью Нетері, провідний автор дослідження

Генетики також протестували систему CRISPR-Cas в модельованому природному середовищі. Вони використовували штучну екосистему (EcoFAB), завантажуючи резервуар синтетичним грунтом з піску та кварцу, рідиною та трьома різними типами бактерій, включаючи кишкову паличку.

Дослідження показало, що бактеріофаги можуть ефективно знаходити свою здобич, заражаючи до чверті популяції всіх бактерій. Це означає, що запропоновану концепцію можна використовувати для масового редагування генів у складних природних спільнотах, вважають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments