Наука

Біологи знайшли зв’язок між ростом людини і її кишковою мікрофлорою

Нові дослідження показали, що високий зріст, який визначає більшу протяжність кишечника, дозволяє вміщати більшу різноманітність бактерій.

Кишечник тварин населяють великі спільноти мікроорганізмів, які відіграють помітну роль і в травленні, і в підтримці здоров’я всього організму. Кілька років тому біологи продемонстрували, що мікрофлора більших хребетних (таких як слони), як правило, складніша і різноманітніша, ніж у дрібних (наприклад, у мишей). Однак тепер цю залежність показали і в межах одного виду — нашого. Стаття вчених з Канадського інституту системної біології представлена в бібліотеці препринтів bioRxiv.

Катерина Сарм’єнто (Katherine Sarmiento) і її колеги використовували дані п’яти тисяч добровольців — учасників минулих експериментів, пов’язаних з мікрофлорою людини. До них додали інформацію трьох тисяч людей, які брали участь у програмі моніторингу способу життя. Їх зріст коливався в межах від 127 до 218 сантиметрів. Вчені зіставили ці відомості з результатами обстеження бактеріального населення кишечника і виявили, що різноманітність мікрофлори зростає зі збільшенням зростання.

Автори роботи провели паралель між цим ефектом і моделлю острівної біогеографії. Ця екологічна теорія створена для пояснення спостережуваних фактів: число різних видів живих істот, що мешкають на острові, менше, ніж на шматку материка такої ж площі. Модель острівної біогеографії пов’язує це з темпами заселення і вимирання на тій чи іншій частині суші. На материку на місце зниклого виду швидко приходять нові. А ось в ізоляції ці швидкості залежать від площі острова: чим він ширший, тим швидше відбувається заселення і повільніше вимирання.

Аналогічно довжина кишечника у високих і низьких людей може відрізнятися в кілька разів. В умовах відносної ізоляції від навколишнього середовища більш протяжний кишечник виступає в ролі великого острова, здатного підтримувати існування більшої різноманітності місцевих видів. Варто згадати, що довжина тонкого кишечника у жінок також в середньому більше, ніж у чоловіків. Можливо, це теж впливає на склад їх мікрофлори, а значить — і стан здоров’я.

Вплив мікрофлори людей різного зросту на їхнє здоров’я вчені перевірили додатковим аналізом, розглянувши невелику (130 осіб) вибірку учасників минулих експериментів. Всі вони страждали від запалення, викликаного Clostridium difficile. Це звичайні кишкові бактерії, які здатні викликати захворювання лише при серйозному дисбалансі мікрофлори — наприклад, після курсу прийому антибіотиків. Виявилося, що люди, які постраждали від C. difficile, були нижче середнього зросту (168,1 сантиметра проти 171,7 сантиметра) і їх мікрофлора також не відрізнялася різноманітністю.

Втім, автори нової роботи підкреслили, що відмінності в зростанні ще зовсім не вирок. Вплив протяжності кишечника на стан його мікрофлори не таке велике і значно слабкіше, ніж вплив здорової дієти, що включає достатню кількість рослинних волокон. До того ж кореляція між ростом і довжиною тонкого кишечника далеко не стовідсоткова і залежить від індивідуальних спадкових особливостей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button