Наука

Бактерії прокази відновлюють і “омолоджують” клітини печінки

Бактерія, яка викликає «забуту хворобу», може перепрограмувати клітини печінки, повертаючи їх до початкового стану.

Дослідники виявили, що бактерії лепри можуть перепрограмувати клітини для збільшення розміру печінки у дорослих тварин. Цим процесом можна керувати, не пошкоджуючи орган і не залишаючи на ньому рубців. Вчені вважають, що відкриття допоможе у створенні безпечної альтернативи трансплантації.

У своїй роботі біологи заразили 57 дев’ятипоясних броненосців (Dasypus novemcinctus) бактеріями Mycobacterium leprae, які викликають проказу. Ці тварини були обрані не випадково: вони є природними носіями цього захворювання. Потім вчені порівняли печінку інфікованих броненосців з незараженими тваринами і тими, у яких спостерігалася стійкість до інфекції.

Вони помітили, що у інфікованих тварин розвинулася збільшена здорова печінка. Причому всі життєво важливі компоненти, такі як кровоносні судини, жовчні протоки і часточки, виглядали також як у неінфікованих і стійких тварин. Крім того, дослідники виявили всередині зараженої печінки наявність гепатоцитів — первинних клітин печінки.

Схема експерименту. Зображення: Samuel Hess et al., Cell Reports Medicine

Дослідники вважають, що бактерії прокази перепрограмували клітини печінки, повернувши їх на більш ранню стадію вихідних, здорових клітин. В результаті вони знову стали гепатоцитами і виростили нові тканини печінки.

Якщо ми зможемо визначити, як бактерії вирощують печінку як функціональний орган, не викликаючи побічних ефектів у живих тварин, ми можемо використовувати ці знання для розробки більш безпечних терапевтичних втручань для омолодження старіння печінки та регенерації пошкоджених тканин. Анура Рамбуккана, професор центру регенеративної медицини Единбурзького університету в Шотландії, співавтор дослідження

Проказа або лепра — різновид гранулематозу (хронічного інфекційного захворювання), що викликається мікобактеріями Mycobacterium leprae і Mycobacterium lepromatosis. Вона протікає з переважними ураженнями шкіри, периферичної нервової системи, в ряді випадків інших органів.

Лепра віднесена ВООЗ до забутих хвороб. Це хвороби, які вражають переважно найбідніші верстви населення в найбільш відсталих регіонах Азії, Африки та Латинської Америки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments