Екологія

Близький Схід стане непридатним до життя в кінці сторіччя

Глобальне потепління і зростання вологості повітря можуть призвести до того, що країни Перської затоки стануть непридатними для проживання поза приміщень, обладнаних кондиціонером, вже через 60-70 років, заявили кліматологи.

Подальше зростання середньорічних температур і вологості повітря, а також почастішання екстремальних погодних явищ може зробити країни Перської затоки непридатними для життя людини до початку 2070, заявляють кліматологи в статті, опублікованій в журналі Nature Climate Change.

27-10-15-foto-600x340-1

“Якщо ми продовжимо викидати так само багато парникових газів, як сьогодні, то до кінця сторіччя ми досягнемо такої точки, що країни Перської затоки перейдуть через критичну точку і стануть непридатними до проживання людини. Це помітно раніше, ніж ми очікували, і причиною цього є унікальне поєднання чинників – вологості, яка відбиває здатності вод затоки, і високих температур “, – міркує Ельфатіх Ельтахір (Elfatih Eltahir) з Массачусетського технологічного інституту (США).

Ельтахір і його колега Джеремі Пал з університету Лойоли в Лос-Анджелесі (США) прийшли до такого висновку, намагаючись зрозуміти, як зміниться так звана “температура мокрого термометра” в найближчі 100 років у країнах Перської затоки і Близького Сходу.

Як пояснюють вчені, “температурою мокрого термометра” геологи і кліматологи називають комбінацію з двох факторів – температури навколишнього середовища та супутньої їй вологості. Вона означає дуже просту річ – нижче цієї позначки ніякий предмет не зможе охолодити себе, випаровуючи вологу зі своєї поверхні.

Це дуже важливий для людини параметр, оскільки наше тіло охолоджується, випаровуючи вологу з поверхні шкіри. Відповідно, якщо “температура мокрого термометра” буде перевищувати 35 градусів, то людину очікує перегрів, сонячний удар і навіть смерть за відсутності зовнішніх джерел охолодження.

Розрахунки Ельтахіра і Пала показали, що країни Перської затоки перейдуть через цю позначку дуже швидко, в 70 роках цього століття, якщо лідерам країн-учасниць ООН не вдасться домовитися в цьому грудні на Паризькій кліматичної конференції і викиди парникових газів будуть рости поточними темпами.

У такому випадку ненаселеними стануть багато великих міст і поселень регіону – Доха, столиця Катару, Дубай і Абу-Дабі в Об’єднаних Арабських Еміратах, саудівське місто Дхахран, іранські міста Бандар Махшахр і Бандар Аббас і цілий ряд інших областей, де “температура мокрого термометра” буде майже стабільно перевищувати 35 градусів. У деяких містах, наприклад в Кувейті, літні температури в особливо спекотні сезони будуть перевищувати 60 градусів.

Частина цих регіонів вже зараз переживає проблеми кліматичного характеру – наприклад, в липні цього року температура в ряді іранських та іракських міст перевищувала 48-50 градусів вдень і 30 градусів вночі, наблизившись до психологічно небезпечної позначки в 34,6 градуса “по мокрому термометру” .

Причиною всього цього є унікальне поєднання природно-географічних чинників Близького Сходу, і особливо мілководна Перська затока, чиї води будуть активно випаровуватися під спекотним сонцем XXI століття і підвищувати вологість повітря до максимуму, що різко знизить “температуру мокрого термометра”.

З іншого боку, якщо викиди вдасться знизити і зростання глобальних температур вдасться утримати на позначці в 2 градуси Цельсія, то в такому випадку ситуація залишатиметься приблизно такою ж, як сьогодні, що є великим плюсом для країн Затоки. З цієї причини учені радять арабським державам докласти максимальних зусиль для того, щоб заходи щодо стримування глобального потепління все ж були прийняті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button