Земля

Блискавки можуть створювати молекули, які очищають атмосферу

Вчені показали, що блискавки і невидимі для очей атмосферні розряди здатні створювати досить багато гідроксильних (-OH) і гідропероксидних (-HO2) радикалів.

Image by sethink from Pixabay

Гідроксильний радикал виконує важливі функції в атмосфері. Наприклад, він ініціює хімічні реакції і руйнує молекули, такі як парниковий газ метан. Він є основним двигуном багатьох змін в атмосфері, проте дотепер його основні джерела залишалися невідомими.

У своїй новій роботі дослідники провели аналіз даних з приладу, встановленого на літаку, який пролітав над Колорадо і Оклахомою в 2012 році та вивчав хімічні зміни, що вносяться до атмосферу грозами і блискавками. 9 років тому дослідники не надали такого значення цими вимірами, але тепер, випадково звернувши на них увагу, виявили сигнали гідроксильних і гідропероксидних радикалів.

Найбільше вчених збентежило те, що прилад реєстрував високі рівні цих частинок в тих частинах хмари, де не було видно блискавок з літака або з землі. Потім автори провели експерименти в лабораторії і показали, що такі ж частинки можуть створювати й слабкі розряди, які, на відміну від блискавок, ні людське око, ні камера помітити не здатні.

Попри виявленню гідроксилу і гідропероксиду в областях з невидимими розрядами, автори виявили там дуже мало сигналів озону і зовсім не спостерігали присутності оксиду азоту. Найімовірніше, для утворення цих сполук потрібно просто потужніший розряд, який повинен бути видимим. Автори також прийшли до висновку, що якщо невидимі для очей блискавки виникають в атмосфері регулярно, то утворюються в результаті цих явищ радикали необхідно включати в існуючі комп’ютерні моделі, щоб більш точно прогнозувати ті чи інші явища.

Дослідження опубліковане в журналі Science.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button