Фото

Царство цвілі: Буйство грибкового життя — в посмертній реальності фруктів і овочів

Тільки недавно вчені розкрили таємницю волохатого льоду: тонкі крижані нитки виникають на гниючих деревах завдяки грибкам, які зберігають їх форму. Естонський фотограф Хейккі Лейс (Heikki Leis) давно зачарований таємничою і повсякденною роботою цвілевих грибів і всю свою творчість присвяти їх красі.

Для серії натюрмортів «Життя після смерті» Лейс проводив експерименти з різноманітними фруктами і овочами, змушуючи їх розкладатися, не висихаючи, терміном до двох місяців. Потім фотограф діставав камеру і знімав квітучу різноманітність цвілі на плодах.

Представляємо натюрморти Leitza з коментарями вченого-міколога Кеті Ходжа.

Кукурудза

Близько третини харчових продуктів в розвинутих країнах викидаються, коли вони псуються під впливом цвілі і бактерій. Багато грибів є патогенами рослин — наприклад, зіпсований лимон «підхопив» цвіль ще в період дозрівання. Поки вона не забарвила фрукт у синій колір, люди її спокійно їли.

Гарбуз

На відстані цвіль виглядає відштовхуюче, але поблизу стають помітні її елегантні і чітко організовані структури. Різні види грибів пристосувалися до переробки «своєї» сировини: одні розкладають білки, інші — целюлозу.

Буряк

Як виникла густа «шевелюра» на буряках? Мабуть, перед нами спорангій (плодоносне тіло гриба). Його завдання — допомогти цвілі поширитися: кожен «волосок» закінчується кулькою, наповнений десятками спор, готових перестрибнути на нову жертву.

Каштани
Картопля

Велика «борода» на картоплі — це цвілеві гриби з роду ризопус (Rhizopus). На верхній частині коренеплоду, швидше за все, розростається триходерма — ґрунтовий цвілевий гриб, який нерідко поїдає інші види цвілі.

Картопля
Каштани крупним планом

Лейс мав справу зі звичайними видами домашньої цвілі. Наприклад, синьо-сірі гриби являють собою різновиди Penicillium.

Корінь петрушки

Запах гниючої і покритою цвіллю їжі зазвичай неприємний для людини. Це не випадково: за багато мільйонів років еволюції примати навчилися визначати небезпечну для здоров’я їжу з її запахом. Почуття відрази допомогло нашим предкам вижити.

Бруква

Знову «якір» ризопуса приклеїв брукву до столу. Сині кульки, можливо, належать пеніциллу.

Буряк

На цьому знімку видно, як пеніцилл грунтовно под’їв буряк. «Борода» ризопуса давно відпала. Добре помітні крапельки — побічний продукт розкладання буряків.

Натхнення: deadbees.net

Кнопка «Наверх»