Наука

Черв’яки здатні знаходити у людей 15 видів раку

Сьогодні для діагностування раку використовуються найрізноманітніші технології. Як правило, в нинішніх лікарнях для цього використовують комп’ютерну томографію, але іноді онкологічні захворювання можна виявити за аналізом крові. Нещодавно японські вчені навчилися діагностувати рак, використовуючи круглих черв’яків Caenorhabditis elegans, які також відомі як нематоди. Ні, щоб провести дослідження цих крихітних створінь не потрібно ковтати. Для цього достатньо здати аналізи і дозволити експертам помістити черв’яків поруч із зразками сечі. Спостерігаючи за поведінкою черв’яків, можна з 85% точністю з’ясувати, чи є у людини рак чи ні.

Черви способны находить у людей 15 видов рака

Круглі черви також відомі як нематоди

Про нову технологію діагностики раку було розказано в науковому виданні In vivo. Вона отримала назву N-NOSE, що розшифровується як Nematode-NOSE (англ. «ніс нематод»). Дослідження вартує всього лише 90 доларів. Розробка технології велася з 2015 року і зараз новий метод виявлення раку використовується в деяких клініках Японії. Новинкою вже зацікавилися представники європейських лікарень, але вона потребує доопрацювання.

Черви способны находить у людей 15 видов рака

Так виглядають круглі черви виду Caenorhabditis elegans

Як швидко виявити рак?

Новий метод виявлення раку досить простий. У пацієнта береться аналіз сечі, зразок якої поміщається в куточки чашки Петрі. Потім в середину лабораторної посудини поміщаються міліметрові черв’яки Caenorhabditis elegans, підживлені кишковою паличкою. Учені вже давно помітили, що нематоди мають властивість рухатися до привабливих для них запахів і віддалятися від неприємних ароматів. Так, в ході тестування на основі біологічних зразків з 17 лікарень Японії, дослідники з’ясували, що обрані ними черв’яки зазвичай наближаються до аналізів сечі людей з раком, а від біологічних зразків здорових людей тримаються подалі.

Завдяки технології N-NOSE можна досить точно дізнатися, чи є у людини рак чи ні. У перспективі вчені хочуть провести генну модифікацію черв’яків, щоб вони почали наближатися до зразків сечі людей з певними типами онкологічних захворювань. У перспективі технологія дозволить розпізнавати до 15 видів раку, в тому числі і важко діагностований рак підшлункової залози. На даний же момент технологія ефективна при діагностиці раку органів шлунково-кишкового тракту.

Черви способны находить у людей 15 видов рака

Визначати наявність раку можуть навіть собаки

Здатністю розпізнавати онкологічні захворювання мають не тільки круглі черви, але і собаки. У 2017 році автори проєкту Kdog повідомили, що протягом півроку навчали німецьких вівчарок Тора і Нікоса відчувати запах одягу жінок з раком молочних залоз. Згодом виявилося, що навчені собаки здатні розпізнавати хворобу зі 100% точністю.

Як видно, методів виявлення раку дуже багато і вони різноманітні. Для успішного лікування онкологічних захворювань важливо виявляти їх на початковій стадії. За словами японських вчених, метод з круглими хробаками якраз допомагає розпізнавати рак на ранніх етапах його розвитку. Можливо, в недалекому майбутньому технологія допоможе значно прискорити лікування смертельних захворювань і здорових людей на планеті стане набагато більше.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button