Земля

Ця стародавня тихоокеанська культура будувала міста інакше до приходу європейців (фото)

Journal of Archaeological Method and Theory: У цих містах було багато садів і зелених насаджень між будинками та іншими будівлями

Стародавні жителі Тонгатапу, головного острова Тонга, мали витончене стародавнє суспільство з гострим поглядом на дизайн. Використовуючи LiDAR, команда дослідників показала, що вже в 300 році н.е. поселення на острові мали мережу ретельно спроектованих доріг і садів, що підкреслювали зелені насадження і стійкість. Результати дослідження опубліковані в Journal of Archaeological Method and Theory.

Вид на міську територію в Муа. Копірайт зображення: Філіп Партон/ANU.

Порівняно з Європою чи Азією, ми дуже мало знаємо про те, як люди будували міста в Тихоокеанському регіоні – а міста можна будувати дуже по-різному. Від рухомих поселень монгольських орд до процвітаючих стародавніх римських міст і мегаполісів Китаю – різні культури продемонстрували велику різноманітність у міському дизайні. Але всі міста мають дещо спільне.

“Коли групи людей об’єднуються для проживання у більших групах, – пишуть автори нового дослідження, – вони стикаються зі схожими проблемами, вирішуючи, де вони розмістять зростаюче населення і як вони будуть керувати зростаючою соціальною взаємодією”.

Жителі Тонгатапу також зіткнулися з подібною дилемою, але рішення, які вони знайшли, були іншими.

Тихоокеанські міста старші, ніж ми думали

Коли європейці вперше відкрили Тонгатапу в 1643 році, вони натрапили на дивовижне складне поселення. Відомий капітан Джеймс Кук у 1773 році багато писав про чудову транспортну систему, яка обслуговувала острів. Але ця система не була новою – вона існувала вже понад тисячоліття.

Земляні споруди будувалися на Тонгатапу близько 300 року нашої ери. Копірайт зображення: Філіп Партон/ANU

“Земляні споруди будувалися в Тонгатапу близько 300 року нашої ери. Це на 700 років раніше, ніж вважалося раніше”, – сказав провідний автор дослідження Філіп Партон з Австралійського національного університету.
За допомогою LiDAR дослідники детально нанесли ці поселення на карту і датували їх розвиток.

LiDAR (Light Detection and Ranging) – це технологія дистанційного зондування, яка використовує лазерне світло для вимірювання відстаней і створення точної тривимірної інформації про форму Землі та характеристики її поверхні.

В археології LiDAR зазвичай використовується для проникнення крізь густу рослинність і отримання 3D-зображень земної поверхні з високою роздільною здатністю, виявляючи приховані структури та зміни ландшафту, зроблені стародавніми цивілізаціями. Дослідження показало, що, по-перше, тихоокеанські міста набагато старші, ніж ми думали. Але це ще не все.

Ці міста були малонаселеними, але високоорганізованими. На відміну від щільної міської забудови, притаманної стародавнім містам в інших частинах світу, тонганські поселення були розкидані, включаючи велику кількість зелених і сільськогосподарських просторів у межах житлових районів. Таке планування забезпечило унікальну для стародавнього світу форму міської ефективності та сталості, підтримуючи велику кількість населення без скупчення людей і проблем із санітарією, з якими стикалися більш щільно забудовані міста, такі як Рим.

Розташування установ у міському тихоокеанському поселенні. Копірайт зображення: Філіп Партон/ANU.

Європейці змінили систему

Структури і планування збудованих поселень також свідчать про розвинене міське планування зі складними соціальними структурами та інституціями. Наявність структурованих, ієрархічних суспільств була очевидною, з чіткими відмінностями у плануванні поселень, що свідчить про організовану соціальну стратифікацію та управління.

Дороги, укріплення та монументальна архітектура, така як кургани та церемоніальні місця, були частиною цього міського ландшафту, що вказує на розвинене суспільство, здатне на масштабні архітектурні проєкти та організацію громади. Прикметно, що це також збігається з описом Кука.

“У міру того, як населені пункти зростали, їм доводилося вигадувати нові способи підтримки зростаючого населення. Така ситуація – те, що ми називаємо урбанізацією з низькою щільністю населення – спричиняє величезні соціальні та економічні зміни. Люди більше взаємодіють і виконують різні види робіт”, – додає Партон.
Сьогодні Нукуалофа дуже схожа на західні міста. Зображення з Вікісховища.

Цей інноваційний спосіб проєктування міст тривав до приходу європейських колонізаторів. Коли європейці почали колонізувати цю територію, старий спосіб будівництва міст занепав – через європейців.

“Вона розвалилася не тому, що система була недосконалою; це було більше пов’язано з прибуттям європейців та інтродукованими хворобами”, – каже Партон, додаючи, що цей тип досліджень тільки починається. “Це тільки початок з точки зору ранніх поселень Тихого океану. Ймовірно, ще багато чого належить відкрити”, – підсумовує дослідниця.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button