Наука

Дефіцит вітаміну D пов’язали з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань

Менделевський рандомізаційний аналіз підтвердив роль дефіциту вітаміну D у підвищенні ризику виникнення серцево-судинних захворювань.

Фото від jarun011

Нестача вітаміну D може підвищити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, у той час, як усунення дефіциту здатне знизити їх тягар у масштабах всього населення, заявили вчені з Університету Південної Австралії, Південно-Австралійського інституту охорони здоров’я та медичних досліджень та Інституту дитячого здоров’я на Грейт-Ор – Стріт у Лондоні. Результати їхньої роботи опубліковані у журналі European Heart Journal.

Вітамін D – жиророзчинна речовина, необхідна для підтримання в крові рівня кальцію, фосфору та магнію, а також побудови та збереження здоров’я кісток. Точніше, це група речовин, схожих за хімічним складом: найвідоміші – ергокальциферол та холекальциферол. Серед іншого вітамін D регулює інші важливі клітинні функції в нашому організмі, проте міститься не те щоб у багатьох продуктах: отримувати його можна з жирної риби, печінки тріски, риб’ячого жиру, яєчного жовтка збагачених злаків або козячого молока.

Тіло саме виробляє активну форму цієї речовини у відповідь на дію сонячних ультрафіолетових променів B. Отже, рівень вмісту вітаміну D обумовлений безліччю факторів, у тому числі часом доби або року, широтою, пігментацією шкіри. Залежно від того, в якому регіоні людина знаходиться або який спосіб життя веде, виробництво цих органічних сполук може знижуватися або бути відсутнім у зимові місяці.

Автори нового дослідження провели нелінійний МРТ-аналіз на основі британського біобанку, що містить дані по 44 519 випадків серцево-судинних захворювань. Контрольною групою послужили 251 269 випадків. Концентрації вітаміну D (25-гідроксивітаміну D) в сироватці вимірювали з урахуванням 35 підтверджених і значущих для всього геному варіантів. Крім визначення ризику, вчені оцінювали, чи можна знизити поширеність хвороб серцево-судинної системи завдяки корекції рівня вітаміну D.

“Ми виявили L-подібний зв’язок між генетично передбаченим рівнем 25-гідроксивітаміну D в сироватці крові та ймовірністю розвитку серцево-судинних захворювань, причому ризик спочатку різко знижувався зі збільшенням його концентрації і стабілізувався на рівні близько 50 наномоль на літр. Аналогічний зв’язок спостерігався для систолічного і діастолічного артеріального тиску. Але ми не виявили жодних доказів зв’язку для сукупності характеристик (фенотипів), отриманих при візуалізації серця», — пишуть дослідники. Згідно з їхніми висновками, підтримка вітаміну D в крові на рівні не менше 50 наномолей на літр допоможе запобігти 4,4% всіх випадків серцево-судинних захворювань.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button