Всесвіт

Виявлена галактика, в якій немає темної матерії

Міжнародна група астрономів не виявила слідів темної матерії в галактиці AGC 114905, незважаючи на детальні вимірювання, що проводилися протягом сорока годин за допомогою найсучасніших телескопів.

Fantastic Milky Way Background
Фото від Li Wei

Галактика AGC 114905, про яку йде мова, знаходиться на відстані близько 250 мільйонів світлових років від нас. Це ультрадифузна карликова галактика – причому “карликова” вона через свою світність, а за розміром вона приблизно дорівнює нашому Чумацькому Шляху. Незважаючи на це, вона містить в тисячу разів менше зірок.

Раніше вважалося, що всі галактики можуть існувати тільки в тому випадку, якщо вони утримуються разом темною матерією.

Дослідники збирали дані про обертання газу в AGC 114905 протягом 40 годин з липня по жовтень 2020 року за допомогою телескопа VLA. Потім вони побудували графік, на якому по осі x відклали відстань газу від центру галактики, а по осі y — швидкість обертання газу. Так зазвичай і виявляють темну матерію – однак графік показує, що рухи газу в AGC 114905 можуть бути повністю пояснені тільки звичайною матерією.

Є кілька пояснень відсутності темної матерії. Галактика AGC 114905 могла бути позбавлена темної матерії великими сусідніми галактиками. Однак ця гіпотеза малоймовірна-великих галактик поблизу немає.

Є ще одне припущення – на результати експерименту міг вплинути кут, під яким, на думку вчених, вони спостерігають галактику. У дослідників вже є оцінка такого кута, але щоб ця гіпотеза стала правдивою, відхилення розрахункового кута від реального має бути дуже великим.

Щоб підтвердити або спростувати отриманий результат, дослідники детально вивчають другу ультрадифузну карликову галактику. Якщо і в цій галактиці не буде виявлено слідів темної матерії, це ще більше зміцнить аргументацію на користь бідних темною матерією галактик.

Результати опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button