Земля

Дельфіни впізнають себе в дзеркалі раніше дітей

Діти починають впізнавати себе в дзеркалі у віці близько року, дельфіни — вже в сім місяців, показало багаторічне дослідження.

Люди, шимпанзе, слони, сороки та афаліни впізнають себе в дзеркалі; інші види або не розрізняють відображення, або не ідентифікують його з собою, або починають це робити тільки після спеціального тренування. Здатність самостійно встановлювати зв’язок між власним тілом і відображенням часто використовують як мірило розуму, хоча не всі дослідники згодні з цим. Ця здатність розвивається по-різному у різних видів: діти починають пізнавати своє відображення у віці приблизно 12 місяців, шимпанзе – у віці від двох до чотирьох років. Дельфіни впізнають себе в дзеркалі вже через сім місяців після появи на світ, з’ясували Дайана Райса і Рейчел Моррісон, фізіологи з Хантерського коледжу в Нью-Йорку.

У статті, опублікованій в журналі PLoS One, вчені пояснюють: щоб почати пізнавати себе в дзеркалі, дітям потрібно пройти певні етапи фізіологічного і психологічного розвитку, і маленькі дельфіни проходять їх на кілька місяців раніше.

Самиці дельфіна по кличок Бейлі було сім місяців, коли вчені помітили, що у неї з’явилася звичка «крутитися» перед дзеркальною стінкою океанаріуму: вона брала незвичайні пози, крутилася навколо себе, підпливала близько до дзеркала і, майже торкаючись його оком, надовго завмирала, заглядуючи собі в рот і показувала відображенню язик. Іншому дельфіну, самцю по кличці Фостер, було вже 14 місяців, коли дослідження почалося. Він, як і Бейлі, уже розумів, що в дзеркалі відбивається він сам: він теж підпливав близько до дзеркала, вигинався перед відображенням і пускав бульбашки.

Навичка пізнавання себе в дзеркалі розвивається в три стадії: 1) знайомство з дзеркалом, 2) випробування відображення на відповідність (тварини рухаються і перевіряють, чи повторить відображення їх руху) і 3) використання дзеркала для вивчення себе. На третій стадії тварина навчається використовувати дзеркало, щоб побачити те, що не можна побачити без нього.

Щоб довести перехід до третьої стадії, зазвичай використовують тест з позначкою: на тілі малюють чи кріплять яскраву мітку, яку тварина не може помітити без дзеркала. Тест вважається пройденим, якщо тварина зауважує мітку і знаходить її на собі. Тварини, у яких є гнучкі і довгі передні кінцівки, зазвичай проходять цей тест, торкаючись позначки у себе на тілі після того, як бачать її відображення в дзеркалі. Дельфіни так зробити не можуть, але вони показали свою зацікавленість у відмітці на тілі іншим способом.

Діти справляються з тестом у віці півтора-двох років. Бейлі впоралася зі своїм першим тестом у віці 2 років і 7 місяців, Фостер – будучи на п’ять місяців молодше. Можливо, вони б пройшли тест і раніше, але правила утримання тварин в океанаріумі не дозволяють малювати на дельфінах молодше двох років.

Спостереження за тваринами дозволяють порівняти розвиток навички впізнавання себе в дзеркалі у людей і у інших видів і зрозуміти, які соціальні та когнітивні навички потрібні, щоб співвіднести себе зі своїм відображенням. Автори дослідження вважають, що раннє (у порівнянні з дітьми і шимпанзе) пізнавання свого відображення у дельфінів обумовлено тим, що у них швидше, ніж у наземних ссавців, розвиваються соціальні навички. Новонароджені дельфіни змушені відразу вбудовуватися в групу, швидко вчаться впізнавати інших дельфінів. Крім того, розвиток моторних навичок в перші місяці життя у них також випереджає розвиток аналогічних навичок у ссавців, що може сприяти прискореному розвитку соціальних і когнітивних навичок.

Кнопка «Наверх»