Наука

Депресія може виявитися передвісником інсульту

Вчені показали, що депресивні симптоми можуть розвинутися не тільки після інсульту, але і за кілька років до нього. Крім того, сам інсульт значно підсилює прояви депресії, і цей ефект зберігається протягом декількох років.

Вчені: депресія вражає весь організм

Депресія – часта проблема людей, які перенесли інсульт. Цей стан називають постінсультною депресією. Згідно з новим дослідженням, проведеним міжнародною командою вчених, часом депресія, навпаки, передує інсульту. Дослідники виявили, що симптоми депресії часто з’являлися за деякий час до інсульту, а після нього помітно посилювалися. Результати роботи опубліковані в журналі Neurology.

У вибірку увійшли 10 797 осіб, середній вік яких склав 65 років. На момент початку спостережень ні в кого з них в анамнезі не було інсульту. Дослідження тривали 12 років, і за цей час 425 осіб з вибірки перенесли інсульт. Кожні два роки учасники проходили опитування, що оцінює вираженість у них депресивних симптомів, таких як знижений настрій, підвищена стомлюваність, порушення сну та інше.

За шість років до інсульту люди, які згодом перенесли його, і ті, у кого інсульту не було, в середньому набирали приблизно однакові бали в тестах на депресію. В середньому її симптоми мали 24% випробовуваних. Однак приблизно за два роки до інсульту симптоми ставали значно більш вираженими, ймовірність депресії становила вже 29%.

Крім того, після інсульту ризик піднявся до 34% у порівнянні з тими ж 24% у групі людей, які не перенесли інсульт. Симптоми депресії, що прогресували після інсульту, залишалися настільки ж вираженими протягом наступних 10 років.

Ознаки депресії перед інсультом в основному являють собою незначні зміни, і не завжди їх можна виявити клінічно. Але навіть невелике посилення депресивних симптомів, особливо пов’язаних з настроєм і втомою, може бути сигналом про ризик інсульту.

У майбутньому вчені планують з’ясувати, чи можна використовувати депресивну симптоматику для прогнозування інсульту, а також зрозуміти, які механізми викликають депресивні симптоми за кілька років до інсульту. Дослідники також підкреслюють, що лікарям необхідно протягом тривалого періоду часу відстежувати симптоми депресії у людей, які перенесли інсульт.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button