Технології

ДНК-комп’ютер оцінює якість води. Коли є небезпека, він світиться зеленим

Новий біокомп’ютер простіше і ефективніше звичайних пристроїв оцінки якості води. Стаття з описом нового пристрою опублікована в журналі Nature Chemical Biology.

Біологи з Північно-Західного університету розробили недорогий, простий у використанні пристрій. Використовуючи його, можна всього за кілька хвилин зрозуміти, чи безпечна вода для пиття. Особливість нового пристрою в тому, що він працює з використанням потужних і програмованих генетичних мереж, які імітують електронні схеми для виконання логічних функцій.

Дослідники помістили молекули ДНК в аналого-цифровий перетворювач (АЦП). Нагадаємо, це найпоширеніший тип схем, який зустрічається майже у всіх електронних пристроях. У новому біокомп’ютері схема АЦП обробляє аналоговий вхід (забруднюючі речовини) і генерує цифровий вихід (візуальний сигнал, щоб інформувати користувача).

Тестування води з району, постраждалого від лісових пожеж в Каліфорнії. Надано: Північно-Західний університет.

Прилад оснащений серією з восьми маленьких пробірок. Коли біокомп’ютер знаходить забруднення, то підсвічується зеленим кольором. Чим більше трубок підсвітилося, тим сильніше ступінь забруднення. Якщо світиться тільки одна трубка, то вода забруднена на рівні. Але якщо зеленим пофарбовані всі вісім трубок, значить, воду краще не пити.

«Ми запрограмували кожну пробірку так, щоб у кожної був різний поріг забруднення — пояснює Джуліус Б. Лакс з Північно-Західного університету, який керував дослідженням. – Трубка з найнижчим порогом буде загорятися весь час”. Побудова схем і програмовані обчислення ДНК відкривають безліч можливостей для інших видів розумної діагностики, укладають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button