Земля

Дослідники з’ясували, навіщо слонам вуса на хоботі

Кінчики слонячих хоботів покриті жорсткими волосками. Вперше за останні 130 років вчені змогли розібратися, навіщо цим величезним звірам потрібні «вусаті» носи.

Вперше слонячі вуса — товсті і нерухомі волоски на кінчиках їх хоботів – описали ще в 1890 році. Але відтоді дослідники так і не задалися питанням, навіщо вони потрібні. І ось група вчених з декількох наукових центрів Німеччини детально вивчила кінчики хоботів шести африканських і восьми азіатських слонів, що жили в зоопарках і або померлих природною смертю, або приспаних через серйозні проблеми зі здоров’ям.

Зразки зібрали від 11 дорослих тварин, одного підлітка і двох новонароджених дитинчат. Також дослідники вивчили будову вусів шеститижневих самців лабораторних щурів, щоб порівняти анатомію вусів слона з вусами інших ссавців.

Вчені виявили, що слонячі вуса помітно відрізняються від вусів щурів: вони циліндричної форми (у щурів — конічні, що заважає їм застрявати в оточуючих об’єктах), відносно товсті і міцні. А їх фолікули влаштовані простіше і, мабуть, не дозволяють мозку слона вловлювати тонкі рухи волосків. Також виявилися міжвидові відмінності в кількості вусів: у дорослих африканських слонів вусів було в середньому в 1,7 раза більше, ніж у азіатських.

Навіть під час складних рухів хобота вуса залишалися нерухомі, і автори дослідження, опублікованого в журналі Communications Biology, вважають, що вуса потрібні слонам не для «обмацування», а щоб не упускати і не пошкоджувати утримувані в хоботі предмети. Наявність чутливих волосків дозволяє точно зрозуміти, з якою силою треба стискати щось хоботом. Це важливо, оскільки часто слони утримують ним рослинну їжу, схильну сильно змінювати форму при стисненні.

Вчені припускають, що міжвидові відмінності в вусах можна пояснити різницею в харчуванні африканських і азіатських слонів. У Південній Азії вони харчуються переважно травами, для захоплення яких не потрібні тонкі рухи хобота, а ось в Африці ці тварини частіше обривають гілки дерев і чагарників — значить, їм потрібно краще утримувати невеликі об’єкти в хоботі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button