Всесвіт

“Дивну” поведінку далекої зірки пояснили через сім років (фото)

Вчені з Університету Вашингтона провели спостереження, використовуючи дані місій Gaia, Pan-STARRS1, WISE/NEOWISE і Zwicky Transient Facility.

Астрономи з Вашингтонського університету шукали “зірки, які поводяться дивно”, і звернули увагу на дані огляду Gaia про об’єкт Gaia17bpp. Дані показали, що ця зірка поступово збільшувала яскравість протягом 2,5 років. Однак їх аналіз показав, що об’єкт не змінювався. Виявилося, що зірка є частиною подвійної системи рідкісного типу, і її явне збільшення яскравості — завершення багаторічного затемнення незвичайним зоряним компаньйоном.

“Ми вважаємо, що ця зірка є частиною надзвичайно рідкісного типу подвійної системи. Gaia17bpp — “пухка” стара зірка, і у неї є маленький компаньйон, оточений великим диском з пилового матеріалу”, – пояснюють вчені.

Аналіз показав, що ці дві зірки обертаються навколо одна одної протягом надзвичайно тривалого періоду часу — цілих 1000 років.

“Зловити цю яскраву зірку, затьмарену її запиленим супутником, — це можливість, яка випадає раз у житті», – підсумовують вчені.

Зірка Gaia17bpp, обведена червоним кольором. Кредит: Анастасіос Цанідакіс / Pan-STARRS1 / DSS

Оскільки спостереження космічного корабля “Гея” за зіркою почалися тільки в 2014 році, вчені провели об’єднали спостереження зі спостереженнями інших місій, включаючи Pan-STARRS1, WISE/NEOWISE і Zwicky Transient Facility.

Дані показали, що Gaia17bpp потьмяніла приблизно на 4,5 порядку, або в 45 000 разів. Зірка залишалася тьмяною майже сім років, з 2012 по 2019 рік. Раптове освітлення, виявлене оглядом Gaia, це кінець семирічного помутніння.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button