Земля

Екологи підрахували, скільки акул доведеться вбити заради виробництва вакцини від коронавірусу

Експерти і зоозахисники виступили із закликом використовувати у виробництві ад’ювантів для деяких вакцин проти Covid-19 сквален нетваринного походження, а не той, що міститься в печінці акул.

Image by Pixabay

В кінці травня британська фармацевтична компанія GlaxoSmithKline, одна з найбільших в світі, заявила, що в 2021 році планує виготовити близько мільярда доз ад’юванта (речовина, додана до ліків з метою пришвидшення та підсилення дії основного компонента) для декількох вакцин від коронавірусного захворювання – простіше кажучи, речовини, що підвищують ефективність таких препаратів завдяки посиленню імунної відповіді. У його виробництві часто використовують сквален – вуглеводень тритерпенового ряду природного походження, який виявили на початку ХХ століття в печінці акули.

Одним з найпоширеніших ад’ювантов, створених із застосуванням скваленового масла, вважається MF59, який міститься в вакцинах проти грипу, таких як Fluad. І глибоководні акули – основне джерело цієї речовини. Однак експерти нагадують, що сквален, отриманий саме з жиру печінки акули, використовують частіше за все тому, що його дешево і легко добувати, а не через особливу та виключну ефективність.

Захисники навколишнього середовища з некомерційної організації Shak Allies виступили з заявою : за їхніми підрахунками, для отримання тонни сквалена потрібно близько 3000 акул. Отже, щоб забезпечити все населення нашої планети дозою вакцини від Covid-19, потрібно вбити порядку 250 тисяч акул. А оскільки найчастіше імунізація проходить в два етапи, рахунок йде вже на 500 тисяч особин.

При цьому багато видів цих хрящових риб, наприклад гігантська або велетенська акула з сімейства цеторінових, особливо багаті скваленом і можуть опинитися під загрозою зникнення, зазначають екологи.

«Збір чого-небудь від дикої тварини ніколи не буде стійким, особливо якщо це великий хижак, який не розмножується у величезних кількостях. Ми ще так багато чого не знаємо про те, наскільки серйозною є пандемія коронавірусу і як довго вона може тривати, скільки її стадій ми повинні пройти, що якщо будемо і далі використовувати акул, то число убитих для цього особин може виявитися дуже велике », – зазначила Стефані Брендле, засновник і виконавчий директор Shark Allies.

За оцінками фахівців з галузі охорони природи, близько трьох мільйонів акул щорічно вбивають в процесі видобутку сквалена, який, крім медицини, використовують у виробництві косметики і машинної оливи. У спробі убезпечити популяції акул, вчені тестували синтетичну версію речовини – з ферментованої цукрової тростини. Крім того, його вже навчилися видобувати з деяких рослин.

Проте, згідно з даними Shark Allies, близько 17 вакцин-кандидатів, що проходять клінічні випробування, містять ад’юванти, а п’ять з них створені на основі сквалену з печінки акул.

Зоозахисники випустили петицію, в якій підкреслили, що вони ні в якому разі не хочуть сповільнювати виробництво вакцин, але звертаються з проханням застосовувати для цього сквален нетваринного походження.

«Видобуток акулячого сквалена вимагає опори на обмежену популяцію диких тварин. Чисельність більшості видів акул вже знаходиться на критичному рівні і не витримає попиту на вакцину. <…> Акулячий сквален – не якийсь унікальний або «чарівний» інгредієнт. Хімічна структура його сполуки (C30H50) ідентична у акул і альтернатив нетваринного походження. Отже, його ефективність в вакцинах повинна бути однаковою незалежно від джерела », – йдеться у зверненні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button