Всесвіт

Фізики відтворили першу речовину, що з’явилася після Великого вибуху

Вчені відтворили першу речовину, що з’явилося після Великого вибуху на Великому адронному колайдері. Вони домоглися цього, розбиваючи частинки свинцю зі швидкістю 99,9999991% швидкості світла.

Відповідно до сучасних уявлень теорії Великого вибуху, спостережувальний зараз Всесвіт виник 13,799 ± 0,021 мільярда років тому з деякого початкового сингулярного стану і відтоді безперервно розширюється та охолоджується.

Після Великого вибуху з’явився первісний тип матерії, відомий як кварк-глюонна плазма, або QGP (q uark-gluon plasma).

Сама по собі, кварк-глюонна плазма – агрегатний стан речовини у фізиці високих енергій і елементарних частинок, при якому адронна речовина переходить в стан, аналогічний стану, в якому знаходяться електрони і іони у звичайній плазмі. Йому передує стан глазми. Складається з кварків, антикварків і глюонів.

Поява QGP тривала всього долю секунди, і вченим вперше вдалося дослідити характеристики цієї рідини.

Нове дослідження показує еволюцію QGP і в кінцевому підсумку показує, як розвивався ранній Всесвіт в першу мікросекунду після Великого вибуху, пояснюють автори дослідження.

Після Великого вибуху Всесвіт вважався згустком енергії, перш ніж він швидко розширився. Це дозволило йому досить охолонути для утворення матерії. Першими частками у Всесвіті були кварки і глюони, які «склеювали» їх. В результаті вийшла кварк-глюонна плазма. У міру подальшого охолодження Всесвіту вона утворювала субатомні частинки – адрони. Деякі з них відомі сьогодні як протони і нейтрони.

Розбиваючи атомні ядра свинцю зі швидкістю 99,9999991% від швидкості світла, вчені створили QGP на Великому адронному колайдері. В ході експерименту фізики виявили, що кварк-глюонна плазма являє собою ідеальну рідину. Це означає, що вона майже не має в’язкості або опору течії, а також з часом змінює форму, на відміну від інших форм матерії.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button