Всесвіт

В атмосфері супутника Юпітера знайшли сліди води

Орбітальний телескоп «Хаббл» вперше виявив сліди водяної пари в атмосфері одного з найбільших супутників Юпітера – Ганімеда.

Вчені давно знають про існування розрідженої атмосфери – її сліди виявили ще в 1998 році, коли «Хаббл» знайшов в околицях Ганімеда велику кількість іонів кисню. Вчені припускали, що його джерелом були молекули води, як частинки високих енергій або сонячні промені вибивали з льодової оболонки супутника. Надалі астрономи не знайшли жодного сліду води в атмосфері Ганімеда.

«Вважається, що розріджена атмосфера Ганімеда виникла в результаті постійного випаровування льоду на його поверхні під дією сонячних променів і заряджених частинок. Однак спостереження показували, що в його атмосфері є кисень, а води немає. Ми вперше виявили її сліди в даних “Хаббла” », – зазначено в дослідженні.

Астрономи під керівництвом Курта Резерфорда з Південно-Західного дослідницького інституту (США) аналізували дані спостережень за квітень 2018 року, коли Ганімед на кілька годин виявився в тіні Юпітера. Зіставивши їх з даними «Хаббла» попередніх років, вчені «видалили» кисневий сигнал зі спектра Ганімеда, завдяки чому побачили «водяні» лінії в спектрі супутника. Раніше їх заглушав сильніший сигнал від іонів кисню.

Завдяки цьому вчені оцінили концентрацію води в атмосфері Ганімеда і виміряли її приблизну масу. Крім того, вони виявили, що концентрація парів води на світлій і темній сторонах супутника сильно відрізняється. На сонячному боці було близько 30 нанограмів на кожен квадратний сантиметр поверхні супутника Юпітера, а на зворотному боці її не було зовсім.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button