Різне

Футбольні м’ячі: довгий шлях до досконалості

f644b6aed371_resizedУ футбол грають багато, але мало хто підозрює, яку довгу і незвичайну історію має цей вид спорту і його головний атрибут – м’яч.

XIV століття, весела стара Англія … Міста ховаються за сірими стінами, а біля воріт красуються шибениці з трупами страчених. На великій вулиці насилу роз’їдеться пара возів, на малій – важко розійтися двом пішоходам. Єдине місце, де є вільний простір – ринкова площа. І тут, на площі, вже йде гра в футбол!

Грають разом людей по сто – руками і ногами. Ставлять підніжки і збивають з ніг ворогів … Змітають торгові лавки. Після матчу – розносять по домівках поранених. Один французький лицар, очевидець, дивувався: «якщо англійці так розважаються, то які ж вони в бійці?»

Середньовічний футболіст була б жахливо здивований, якщо б дізнався, які правила введуть його нащадки. Він-то, швидше за все, взагалі грав без правил. І «інвентар» у гравця був незвичний. Звичайно, форми він не мав, зате був м’яч … з сечового міхура свині! Свинячий міхур надували, обшивали шкірою …

Ніхто не знає, як народився в Англії футбол (хоча схожі змагання проводилися ще у стародавніх римлян і навіть єгиптян) і коли можна святкувати день його народження. Зате відомо, коли дивну гру вперше заборонили. 13 квітня 1314 Едуард II наклав заборону на змагання в Лондоні під страхом тюремного ув’язнення. «Нема чого бігати без толку, – вирішив король, – нехай краще вчаться стрільбі з лука». Безплідні загрози (аж до смертної кари) довелося повторювати багаторазово – але англійці таки азартні і вперті! Тільки за часів Шекспіра незнищенна гра була легалізована.

А як виник сучасний футбол? Цим ми зобов’язані кембріджським студентам XIX століття, а також бізнесменові і винахіднику Чарльзу Гудьєру. Останній відкрив вулканізацію каучуку і виготовив перші футбольні мячі з надувною камерою з гуми. Стало можливим передбачити, як полетить снаряд після удару. Вироби з сечового міхура були ідеально круглими і поводилися найнесподіванішим чином в польоті. Тепер з’явилася можливість розвивати гру і вводити жорсткі стандарти.

Що стосується університету Кембриджа, то саме в його стінах в 1846 р. з’явився перший звід правил. А в 1863 р. була створена Футбольна Асоціація Англії, яка почала уніфікацію законів гри по всій країні. Тільки тоді заборонили грати руками, і так сталося відділення футболу від регбі. У 1872 р. визначили розміри м’яча. Його окружність повинна була становити від 27 до 28 дюймів (69-71 см), вага – 14-16 унцій (368-425 г). У 1937 р. його маса зросла до 410-450 м.

На початку минулого сторіччя гумову камеру і надалі обтягували шкірою, шнурували. М’яч добре тримав удар, але тяжчав і псувався від вологи. Лише в середині XX століття з’явилася водонепроникна підкладка навколо камери. У 60 -х рр. винайшли синтетичну покришку, але натуральну шкіру остаточно перестали використовувати тільки наприкінці 80 -х. Останні супермячі («Ротейро») були розроблені спеціально для чемпіонату світу 2004 р: воротарям стало складніше відбивати удари, форвардам – простіше забивати голи. Це високотехнологічний продукт XXI століття.

Змінювався і зовнішній вигляд м’ячів: спочатку вони були темними, сто років тому – білими, в 50 -х рр. – з кольоровими смугами. Після чемпіонату 1970 законодавцям мод стала фірма Адідас: вона розповсюдила по всьому світу дизайнерський стандарт, що став класичним (20 білих шестикутників і 12 чорних п’ятикутників), але пізніше запропонувала багато інших рішень.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button