Земля

Геофізики переглянули причину вибухових вивержень щитових вулканів

Дослідження показало, що не вода, а газоподібний вуглекислий газ викликає вибухові виверження вулканів гавайського типу.

Геофізики з Корнелльського університету переглянули уявлення про природу вивержень щитових вулканів, подібних Кілауеа і Мауна-Лоа на Гаваях і масиву Таму в Японії. Нова модель передбачає, що вони вивергаються магмою, що зберігається на великій глибині від 20 до 30 км під поверхнею Землі, яку «виносить» на поверхню потоком вуглекислого газу.

Дослідники проаналізували вулканічні відкладення вулкана Фогу в Кабо-Верде, на захід від Сенегалу в Атлантичному океані. Вони виявили високу концентрацію мікроскопічних включень летючих речовин, укладених в кристалах силікату магнію і заліза. Більша кількість вуглекислого газу в цих матеріалах показало, що магма сформувалася на глибині в кілька десятків км від поверхні Землі.

Подальші дослідження матеріалів і моделювання різних процесів показали, що при виверженні вулканів такого типу магма виходить безпосередньо з мантії і швидко проходить через земну кору, під впливом вуглекислого газу.

Ці магми мають надзвичайно низьку в’язкість і походять безпосередньо з мантії. В’язкість і вода не можуть грати звичайні ролі, які вони грають в більш дрібних і більш кислих (багатих кремнеземом) вулканічних системах. Швидше, у вулкані Фогу магма повинна швидко підніматися під дією вуглекислого газу, – говорить Шарлотта Девітр, співавтор дослідження

Раніше геологи вважали, що магма під час вивержень походить з неглибоких резервуарів в земній корі, а ключовим драйвером в таких системах є вода. Альтернативне пояснення для щитових вулканів допомагає пояснити вибуховий характер таких вивержень, в перспективі — краще розуміти і передбачати майбутні подібні явища.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button