Фото

Геомагнітна буря викликала незвичайні полярні сяйва

У минулу суботу під час геомагнітного шторму, викликаного потоком сонячного вітру, фотограф Харлан Томас знаходився серед піщаних стовпів Худус в канадській провінції Альберта в надії зловити на камеру полярні сяйва. І ось що він побачив.


«З’явився Стів! Я сфотографував його над силуетами Худус поруч з Юпітером і зеленим сяйвом», — розповідає Томас.

Геомагнитная буря вызвала необычные полярные сияния
Стів — це фіолетова дуга, яка розсікає небо. Протягом багатьох років спостерігачі північного неба повідомляли про цю світову смузі, яка іноді танцює серед регулярних сяйв. Її часто називали «протонною дугою», поки дослідники не звернули увагу, що протони, ймовірно, не мають до цього явища ніякого відношення. Тому члени групи Alberta Aurora Chasers дали їй нове ім’я: «Стів».

Фізика, що лежить в основі фіолетової стрічки, до кінця незрозуміла. Але нещодавно один із супутників місії ЄКА Swarm зустрівся зі Стівом і надав деякі ключі до розгадки.

«Оскільки супутник пролетів через Стіва, прилад, що фіксує електричне поле, показав дуже чіткі зміни, — повідомляє Ерік Донован з Університету Калгарі. — Температура на висоті 300 км над поверхнею Землі підскочила на 3000 °C, і було виявлено, що стрічка газу шириною 25 км тече на захід зі швидкістю близько 6 км/с у порівнянні зі швидкістю близько 10 м/с з боків».

Візит Стіва в Альберту 20 травня співпав з іншою екзотичною формою полярних сяйв: зеленою «пікетною огорожею». Вважається, що ці вертикальні промені йдуть за магнітними силовими лініями, що з’єднує Землю з космосом. Стовпи, що світяться, показують, де промені енергетичних частинок направляються до верхньої атмосфери Землі магнітними полями.

І Стів, і пікетна огорожа — це ниткоподібні структури, пов’язані з промінням або смугами газу. Збіг? Навряд чи. На знімках вони часто опиняються разом, що може бути ще одним ключем.

Це вдруге за три ночі, коли Томас побачив Стіва. «Він також провів 15 хвилин зі мною 17 травня», — каже фотограф. У наступні вихідні можливі нові зустрічі, оскільки сонячний вітер продовжує атакувати Землю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button