Всесвіт

«Хаббл» виявив дивний вибух там, де його бути не повинно

Космічний телескоп спостерігав рідкісний спалах таємничого швидкого синього оптичного перехідного процесу (LFBOT) в несподіваному місці.

Космічний телескоп «Хаббл» зафіксував рідкісну і маловивчену подію — швидкий синій оптичний перехідний процес (LFBOT). На відміну від попередніх подібних вибухів спалах AT 2023fhn стався далеко від галактик. Спостереження ставить під сумнів ті знання, що астрономи знали про подібні події.

LFBOT — одна з найяскравіших відомих подій випромінювання в оптичному діапазоні у Всесвіті. Ці події нагадують вибухи наднових і гамма-сплески, але розгоряються і загасають швидше, а їх світло зміщене в синю частину спектра. LFBOT нагадують спрацьовування спалаху, який на коротку мить висвітлює простір яскравим світлом.

AT 2023fhn на знімку «Хаббла». фото: NASA, ESA, STScI, A. Chrimes (Radboud University)

Виявлений «Хабблом» AT 2023fhn досліджували за допомогою приладів, що працюють в різних частинах спектра, наземних і космічних обсерваторій. Результати підтвердили, що всі параметри вибуху відповідають LFBOT. Він яскраво світився синім світлом і швидко розвивався, досягнувши максимальної яскравості і потьмянів за кілька днів. Це відрізняє LFBOT від наднових, яким потрібні тижні або місяці, щоб потьмяніти.

Несподіванкою для астрономів стало те, що AT 2023fhn розташований в просторі між двома галактиками. Відстань до більшої з них становить 50 тис. світлових років, а до меншої — 15 тис. світлових років.

Астрономи вважали на основі попередніх спостережень, що ці сині вибухи — рідкісний тип наднових з колапсом ядра. Але масивні зірки, з яких утворюються наднові, живуть недовго і не встигають піти далеко від місця формування — скупчення новонароджених зірок. Всі попередні LFBOT спостерігали в спіральних рукавах галактик, але AT 2023fhn знаходиться занадто далеко від галактик.

Виявлення AT 2023fhn змушує переосмислити природу таких події, пишуть астрономи. В якості можливої гіпотези вони розглядають розрив зірки чорною дірою проміжної маси, що сформувалася в кульовому скупченні в гало однієї з галактик. Інша версія — вибух кілонової в результаті зіткнення двох нейтронних зірок, викинутих за межі батьківських галактик і рухомих назустріч один одному по спіралі протягом мільярдів років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button