Екологія

Якщо найбільший льодовик Антарктиди розтане,планеті настане кінець

Ні для кого не секрет, що велика частина льоду на нашій планеті зосереджена на Південному і Північному полюсах — в «верхній» і «нижній» шапках Землі. В інших регіонах просто занадто тепло для існування «вічної мерзлоти». Можете уявити, скільки води «зберігається» в цих льодовикових запасах. Але є проблема: з-за шкідливих для природи дій людства температура на планеті зростає, і льодовики починають танути. І якщо вони розтануть, навряд чи ми зможемо повернути їх крижану форму. А ще планеті прийде кінець.

Візьмемо, приміром, Антарктичний крижаний щит. Це «верхня» шапка Землі (якщо дивитися на звичайну карту). У ній міститься 61% всієї прісної води на Землі. Якщо вона розтане, Світовий океан — тобто, всі пов’язані моря та океани планети — піднімуться на 60 метрів. Це приблизно 20 поверхів. Всі прибережні міста сховаються під водою, як і багато тропічних островів. Найбільш розкішні курорти Землі перестануть існувати. Моторошно, якщо уявити.

Льодовик Туейтса — це величезна брила льоду, яка знаходиться у західній частині Антарктиди. У результаті зміни клімату цей льодовик почав стрімко танути. Згадайте, що відбувається з морозивом: спершу воно чинить опір таненню, але поступово тане все швидше і швидше, перетворюючись на рідину. Якщо вчасно закинути морозиво у природне середовище проживання — в морозилку — процес зупиниться і воно збереже свою форму. Якщо ж ні, доведеться заморожувати вже калюжку. Саме це відбувається з льодовиком Туейтса: він близький до того, щоб вступити в процес незворотного танення.

Вчені з’ясували, що цей процес може призвести до того, що льодовик «попливе» в відкрите море, розтане цілком і призведе до підвищення рівня світового океану на 50 сантиметрів. І за льодовиком Туейтса підуть інші антарктичні льодовики. З цього почнеться світова катастрофа.

Алекс Робель, помічник професора Технологічного інституту Джорджії, говорить, що якщо льодовик перейде у цей нестабільний стан, в якому ніколи вже не зможе повернутися в крижану форму, то навіть якщо підвищення температури на Землі зупиниться, льодовик все одно розтане за 150 років. Це означає, що ваші правнуки не зможуть відпочити на Мальдівах: все буде у воді.

На поточний момент підводна частина Антарктиди вивчена дуже слабо, і вчені не можуть точно сказати, що станеться з льодовиками. Вони кажуть, що при поточній швидкості потепління Антарктида розтане за 200-800 років. Повна втрата Західного Антарктичного щита призведе до того, що рівень морів і океанів підніметься на п’ять метрів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button