Земля

Якщо не зупинити потепління, люди в тропіках почнуть вимирати від спеки, попереджають кліматологи

Людське тіло має приголомшливі здібності до адаптації, але навіть у них є межі. І, на думку авторів нового дослідження, тропічні області Землі стануть занадто жаркими для проживання Homo sapiens вже при перевищенні середньорічних температур на 1,5 градуса щодо нинішніх значень.

Візуалізація глобальних тенденцій щодо зростання температур (нормалізовані значення між 22 моделями): d – максимальних, e – по мокрому градуснику (TW). Підвищення TW на 1,1-1,3 градуса вже ставить населеність цієї місцевості для людини під сумнів / © Yi Zhang, Isaac Held and Stephan Fueglistaler, Projections of tropical heat stress constrained by atmospheric dynamics. https://doi.org/10.1038/s41561-021-00695-3

Дослідження кліматологів з Прінстонського університету (Princeton University, США) опубліковано сьогодні в рецензованому журналі Nature Geoscience. Ісаак Гельд (Isaac Held), І Чжан (Yi Zhang) і Стефан Фойглісталер (Stephan Fueglistaler) об’єднали дані 22 кліматичних моделей. Вчені аналізували, як швидко в тропіках температура по мокрому термометру (wet-bulb temperature, TW) досягне позначки в 35 градусів Цельсія.

Цей показник є надзвичайно важливим для виживання людини з наступних причин. Річ у тім, що основний спосіб природного охолодження свого тіла для людей – випаровування. Ми потіємо, цей процес забирає частину тепла і дозволяє підтримувати нормальну для життєдіяльності організму температуру. Однак ефективність випарного охолодження обернено пропорційна вологості повітря.

Тобто при високій температурі й вологості, що характерно для тропічних регіонів, межі адаптації людського тіла будуть досягнуті швидше. Критичним значенням при 100% вологості вважається 35 ° C – нагрівшись вище цієї температури шкіра не встигає втрачати тепло. Навіть якщо у людини є необмежений запас питної води, тривалий час подібні умови без наслідків для організму вона пережити не може. До таких висновків прийшли американські фізіологи ще десять років тому.

Для визначення температури з урахуванням вологості використовується вимір мокрим термометром – тобто покритим змоченою водою тканиною. Такий метод дозволяє оцінити різницю між відкритим термометром і охолоджувальним випаровуванням води в конкретних умовах. А відповідно, і оцінити здатність людини безпечно перебувати в них. Як встановив Чзан з колегами, вже при підвищенні середньорічних температур на 1,5 градуса Цельсія, в регіонах між 20 градусами північної і 20 градусами південної широти, TW більш ніж дві години на добу буде досягати 35 °.

При найбільш песимістичних прогнозах чимала частина населення Землі буде в постійній небезпеці гіпертермії, особливо з огляду на те, що розташовані в тропіках країни показують найбільший демографічний ріст. І якщо на перших порах це позначиться тільки на працездатності людей, то надалі хронічний перегрів буде буквально приводити до смертей. У довгостроковій перспективі теплові удари, особливо часті, загрожують серйозними порушеннями діяльності серцево-судинної, нервової та дихальної систем організму.

Однак, не все так погано, це лише одна з моделей. Крім того, земна біосфера проходила через схожі потепління раніше і великі тварини мешкали в тропіках, наприклад, під час останнього міжльодовикового (микулинського) близько 130-115 тисяч років тому. Але і розслаблятися не варто, настільки сильне підвищення температури мокрого термометра, як мінімум, серйозно збільшить потребу в енергії для тропічних регіонів – кондиціонери стануть життєво необхідні в господарстві.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button