Земля

Какаду роблять свої музичні інструменти за індивідуальним дизайном

Орнітологи з Австралії прийшли до висновку, що чорні какаду виготовляють свої барабанні палички за індивідуальними «лекалами». Ймовірно, це пов’язано з тим, що кожен птах прагне видавати свій характерний звук.

Image by Freepik

Відомо, що самці чорних какаду (Probosciger aterrimus) виготовляють музичні інструменти (свого роду ударні палички), якими барабанять по стовбурах дерев гревіллеї главкової (Grevillea glauca). Так вони спілкуються з іншими особинами — позначають межі території і залучають самок. Звуки виходять досить гучними, а ритм унікальний для кожного птаха.

Вчені з університетів Австралійського національного, Квінсленда і Джеймса Кука (Австралія) вирішили більше дізнатися про те, як саме чорні какаду, що проживають на австралійському півострові Кейп-Йорк, в Національному парку Кутіні-Пайяму, виготовляють барабанні палички. Висновки своєї роботи орнітологи представили в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Какаду спочатку робить пробну барабанну паличку, потім слухає, чи виходять звуки, після чого модифікують інструмент за допомогою дзьоба. Якщо птаха не влаштовує звук, то він може зробити ще пару нових паличок, підбираючи ту, яка дасть потрібний результат / © YouTube

Загалом протягом декількох сезонів вчені зібрали 256 музичних інструментів папуг, 227 з яких були зроблені з гілочок, а 29 — з оболонок плодів гревілеї. Дослідники проаналізували фізичні характеристики паличок: їх довжину, ширину, хорду, кривизну, кількість сучків, що залишилися після того, як птахи видалили з них дзьобом дрібні гілки.

Крім того, орнітологи оцінили переваги кожного птаха у виборі матеріалу. Вони дізналися, що папуги частіше використовують інструменти, зроблені з оболонок плодів разом з гілками, якщо птахи з сусідніх дерев користуються виключно гілками. Багато самців при цьому використовували тільки гілочки, але жоден з тих, під деревом якого лежало більше шести інструментів, не стукав тільки плодовими оболонками (лише один з них користувався переважно шкіркою таких плодів).

Дослідники прийшли до висновку, що какаду виготовляють інструменти зовсім не випадковим чином. Довжина і хорда музичних паличок досить істотно різниться у кожного з них, самці індивідуально підбирали і матеріал для своїх паличок, і їх форму. При цьому гревіллей в місці проживання какаду дуже багато, тому з дефіцитом матеріалу ці переваги ніяк не пов’язані. Ймовірно, птахи використовують різні форми і матеріали інструментів для вилучення різних, індивідуальних звуків, характерних для кожної особини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button