Земля

Кістки в печері “Опівнічного жаху” ретельно вивчили і знайшли там незрозумілі сліди (фото)

Жертвам ритуалів майя, виявленим в “Печері опівнічного жаху” в Белізі, могли заткнути рот. Але вчені ставляться до ідеї скептично.

Через більше 15 років після того, як вчені відкрили печеру “Опівнічного жаху” в Белізі, її все ще продовжують досліджувати. А саме останки 100 людей, яких принесли в жертву богу дощу майя майже 1000 років тому.

Печеру використовували для поховання в класичний період майя (250-925 рр.н. е.) і назвали так місцеві жителі. Професори і студенти прийшли до висновку, що понад 10 000 кісток, виявлених в печері, належать як мінімум 118 людям. У багатьох були сліди травм, нанесених їм незадовго до смерті.

Інтер’єр печери “опівнічного жаху” в Белізі з людиною в синьому для масштабу. Фотографія Каліфорнійського державного університету, Лос-Анджелес

Тепер, щоб краще вивчити останні моменти життя жертв, вчені розглядали не кістки, а вивчали порожнину рота, досліджуючи кальцифікований наліт на їх зубах — зубний камінь. Археологи і палеонтологи знайшли цікаві сині волокна, які прилипли до зубів як мінімум двох жертв.

Зубний камінь може зберігати мікроскопічні шматочки їжі, які хтось їв, такі як пилкові зерна, крохмалі та фітоліти — мінералізовані частини рослин. У жертв ритуалів майя знайдені бавовняні волокна. Деякі з них – пофарбовані в яскраво-синій колір. Вчені відзначали, що це стало несподіванкою. Варто відзначити, що синій колір важливий в ритуалах майя.

Синє волокно, ймовірно, з бавовни, з печери “Опівнічного жаху” в Белізі. Фотографія Лінди Скотт Каммінгс / Paleoresearch Institute

Деякі вчені припустили, що волокна залишилися від кляпів, які давали жертвам. Однак інші дослідники поставилися до ідеї скептично. Можливо, в майбутньому експерти проведуть більш детальний аналіз. До цього дослідження сині волокна знаходили в алкогольному напої на основі агави в похованнях в Теотіуакані.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button