Наука

Влада змінює роботу головного мозку людини

Влада робить людину більш впевненою в собі і стриманою. Але крім плюсів є серйозні мінуси

Дослідники з Університету Антверпена в Бельгії вивчили, як наявність влади над людьми впливає на те, як людина ставиться до порушень рівності. Виявляється, у людей, наділених владою, змінюється робота префронтальної кори головного мозку. Мозок як би “підштовхує” лідера до отримання вигоди.

Багато досліджень в області нейронаук і психології показали, що наділення владою над іншими може мати глибокий вплив на людину. Часто у лідера змінюється спосіб мислення, поведінка і сприйняття себе, інших людей і соціальних відносин. Деякі результати показують, що наділення владою може зробити людину більш впевненою у собі, більш рішучою у важких ситуаціях і емоційно стриманою.

Якщо одні дослідження показали потенційно позитивний вплив влади на лідера, інші підкреслювали можливі ризики. Зокрема, деякі дослідження показали, що людині, яка займає високу посаду важче приймати точку зору інших.

Дослідники з Університету Антверпена в Бельгії зосередилися на тому, як влада впливає на порушення рівності.  Вчені пишуть вчені:

“за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) ми показали, що перевага людиною вигоди (отримання більшого, ніж інші) або невигоди (отримання меншого) залежить від наявності соціальної влади». 

Висновок вчених цілком передбачуваний: лідери дуже не люблять, коли їх обділяють, і спокійно приймають подарунки, навіть завдяки інших. Несподіваним виявилося те, що мозок лідера, як би “підштовхує” людину до отримання вигоди.

У дослідженні взяли участь 40 дорослих добровольців. Кожному з них відводилася або роль лідера, або роль рядового члена команди. Всіх учасників попросили виконати завдання всередині сканера фМРТ.

Сканери фМРТ — це неінвазивні технології, які відображають активність мозку в реальному часі. У своїх експериментах дослідники просили учасників виконати завдання, яке вимагало оцінки 36 грошових розподілів, що розрізняються за ступенем нерівності.

Вчені пишуть:

“наші дані показують, що лідерство посилює неприйняття невигідної для самої людини нерівності, і навпаки — зменшує неприйняття вигідної нерівності. У міру того, як зростає вигода, зростає і спокуса мати більше, ніж інші».

Дослідники виявили, що при оцінці нерівного грошового розподілу, яке приносило лідеру користь, його мозок знижував активність в лівій і правій дорсолатеральній префронтальній корі. Але цього зниження не спостерігалося, коли лідери оцінювали сценарії нерівності, які їм вигоди не приносили.

Ліва і права дорсолатеральна префронтальна кора – це області мозку, які пов’язані з функціями виконавчого контролю, включаючи планування, гальмування і робочу пам’ять. У своїй статті дослідники висувають гіпотезу, що спостережуване зниження активності цих регіонів знижує самоконтроль лідера при тих сценаріях, які приносять йому істотну вигоду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button