Авто

Китай здатен захопити світовий ринок електромобілів

Після культурної революції 60-х і 70-х років, яка завдала шкоди економіці Китаю, країна почала відкривати свої ринки для зовнішнього світу. Мета полягала в тому, щоб привнести технологічні ноу-хау з-за кордону, які потім могли б освоїти вітчизняні компанії. До початку 80-х років іноземні автовиробники допускалися до роботи в Китаї лише за умови, що створять спільне підприємство з китайським партнером. Ці китайські компанії, які працюють з іноземними компанії, в кінцевому підсумку повинні були отримати достатньо знань, щоб функціонувати незалежно.

У всякому разі, таким був план. Автомобілі китайського виробництва згодом наповнили ринок, але виявилися в більшості своїй дешевими підробками — вони були схожі на автомобілі іноземного виробництва, але начинка у них не була такою ж гарною. Автовиробники США і Європи пішли від китайських далеко вперед.

Китай не упускає можливість

Єдиним способом перевершити інший світ, в такому випадку, означало зробити ставку на зовсім нову технологію. І тут на сцені з’являються електромобілі, менш складні механічно, які покладаються в основному на чудеса електроніки. Електродвигун Chevrolet Bolt містить всього 24 рухомих сегментів. Для порівняння, двигун згоряння Volkswagen Golf включає аж 149 таких. Між тим, в Китаї вже сформувався виробничий ланцюжок постачальників електроніки за довгі роки виробництва батарей, телефонів і пристроїв для всього світу.

Тепер китайський уряд активно вітає перехід від ДВЗ до електродвигунів, причому в таких масштабах, в яких жодна країна не може. Електричний транспорт став одним з десяти стовпів «Зроблено в Китаї 2025» — державного плану для країни, яка зобов’язана стати лідером у високотехнологічних галузях промисловості — і провела політику формування попиту. З 2013 року майже 500 компаній з виробництва електромобілів почали роботу в Китаї, щоб задовольнити запит уряду і заробити на субсидіях, призначених для забезпечення поставок.

А ось клієнтам уряд пообіцяв одну з найбільш важко одержуваних в китайських мегаполісах деталь: номерний знак. Для боротьби з забрудненням кількість номерів, що випускаються кожен рік, суворо обмежується. Пекін роздає їх у ході лотереї, але шанс отримати номер становить 0,2%. Шанхай продає їх на аукціоні за цінами, що перевищує вартість вітчизняних автомобілів. А от номери для електромобілів взагалі безкоштовні.

«Світ потребує іншого способу стимулювання економіки», говорить Білл Руссо, генеральний директор шанхайської консалтингової фірми Automobility. «Китай визнає, що не може залежати від викопного палива — він задихнеться у власному чаду».

Запаморочлива швидкість Китаю змінила стратегії традиційних автовиробників. Багато з них вже зараз вважають свою глобальну стратегію електрифікації на підставі промислової політики Китаю, але стрімкому ражу китайських компаній важко відповідати — і це загроза практично для всіх автовиробників, включаючи Ford, General Motors і європейських.

Кнопка «Наверх»