Наука

Кожна п’ята людина може страждати нетерпимістю до певних звуків

Скрип повітряної кульки, плямкання, шерех картонної упаковки — деякі звуки можуть викликати дуже різкі і неприємні реакції, від роздратування до люті. Це явище настільки погано вивчено, що дотепер не ясно, як часто воно зустрічається. Нова робота британських психологів показала, що селективна звукова чутливість поширена на диво широко.

Багато людей не переносять скрип заліза по склу, скрегіт крейди по шкільній дошці, шерех пінопласту, свист або деякі інші звуки. Цей ефект називають місофонією, або селективною звуковою чутливістю, і він викликає найрізноманітніші реакції — від відрази до люті, часом приводячи до помітного погіршення якості життя. Механізми місофонії погано зрозумілі, Невідомо навіть, наскільки поширений цей розлад в суспільстві.

Дослідження проводилися лише на невеликих і специфічних групах, даючи значення в діапазоні від п’яти до 20 відсотків. Нова робота психологів з Королівського коледжу Лондона вперше оцінила масштаби проблеми на вибірці, типової для британської популяції в цілому. Судячи з її результатами, симптоми місофонії зустрічаються майже у кожного п’ятого. Стаття Силії Віторату ( Silia Vitoratou ) і її колег опублікована в журналі PLOS One.

Вчені опитали в цілому 768 осіб (середній вік — 46,4 року): 51 відсоток з них були жінками, 48 відсотків — чоловіками, ще чотири людини ідентифікували себе як «небінарні особистості». Всього 13,6 відсотка добровольців були в курсі існування місофонії, а 2,3 відсотка вважали, що страждають таким розладом.

Під час опитування, яке проводили за методикою S-Five (Selective Sound Sensitivity Syndrome Scale, «Шкала синдрому селективної звукової чутливості»), учасники оцінювали свої реакції на 37 найпоширеніших тригерів місофонії. Крім того, вчені зібрали дані опитувань по іншим методам оцінки, а більш ніж з півсотнею добровольців провели поглиблене інтерв’ю. Робота показала, що виражені симптоми селективної чутливості до звуків виявляються у 18 відсотків людей.

Найпоширенішим і сильним переживанням у відповідь на відповідний тригер виявилося різке роздратування, а при неможливості позбутися від звуку — відчуття безпорадності. Значущої різниці в частоті місофонії між чоловіками і жінками не виявилося. Зате схоже, що частіше від неї страждають молодші люди: вік учасників, у яких виявили селективну чутливість, був на 3,3 року менше, ніж в групі з нормальною реакцією на будь-які звуки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button