Поради

Кращі сорти огірків — як вибрати насіння

Огірки — напевно, найбільш не вибаглива рослина в арсеналі городника, забезпечити йому відповідні умови не складно як в теплиці, так і у відкритому ґрунті. Тому вирощувати огірки — одне задоволення, до того ж, збирати врожай можна практично цілий рік, якщо маєте можливість вирощувати їх взимку в квартирі. Але ваш майбутній урожай багато в чому залежить від якості зерен, які ви будете використовувати, адже в підсумку погане насіння може перекреслити всі зусилля. Ця стаття розрахована допомогти городникам, які бажають знати, як відібрати насіння огірків, як підготувати до посіву і, власне, висадити.

19-11-15-foto-600x368-2

На що звернути увагу при виборі

Як виявиться на ділі, вибрати насіння буде справою непростою. У першу чергу вам доведеться визначитися з сортом. Їх з’явилося величезна кількість, адже селекція зараз розвивається швидким темпом, і з’являються види з різноманітними характеристиками. Доведеться врахувати різні критерії при виборі, але пам’ятайте, що все залежить від ваших особистих переваг, цілей вирощування. Отже, як вибрати найкраще насіння огірків, з чого почати?

Де ви зібралися вирощувати огірки? На дачній ділянці? Добре, більшість сортів саме літні, з різним терміном дозрівання — скоростиглі, середньостиглі та пізньостиглі. Дуже зручно використовувати всі три види, щоб мати можливість збирати врожай протягом усього літа. Якщо ж ви вирішили побалувати себе і рідних домашніми огірочками в холодну пору року, і збираєтеся вирощувати їх взимку на підвіконні або в кімнатній теплиці, то для цього випадку також є достатньо зимових сортів, які можете придбати в http://vladam-seeds.com.ua/. Зокрема, це партенокарпічні види, які здатні самозапилюватися, що позбавить вас від зайвих клопотів.

Насіння партенокарпічних видів найчастіше висівають заздалегідь при вирощуванні під плівкою або в теплиці, популярні в регіонах, де погана літня погода, яка утрудняє процес запилення рослин бджолами. Але здатність самозапилюватися перекривається тим, що гірше утворюється зав’язь, тому партенокарпічне насіння огірків потрібно використовувати помірно. Влітку краще використовувати все ж бджолозапильні сорти. Також в залежності від пори року варто враховувати холодостойкость і тіньовитривалість рослин. Насіння огірків таких сортів, яким властиві такі характеристики, недоцільно висівати влітку.

Салатні сорти або засолювальні? Саме в цьому випадку, коли ви обираєте насіння, на перший план виходить ваша особиста мета вирощування огірків. Кожен вид має свої переваги і недоліки. Плоди салатних огірків, як правило, великих розмірів і зовсім непридатні для засолювання — в них утворюються порожнечі всередині, плюс ще губляться смакові якості при маринуванні. Засолювальні огірки бувають різних розмірів, але найчастіше вони невеликі, що підходить для засолювання. Плоди дуже щільні, з тонкою шкіркою. Добрі відгуки отримали також і після вживання їх у салати. Особливою перевагою є відсутність гіркоти.

Часто городники величезну увагу приділяють галуженню. Сильне розгалуження завдає багато клопоту при догляді, зокрема відбирає багато часу, знижує врожайність. На зразок партенокарпічних сортів, які здатні самозапилюватися, деякі види саморегулюють процес розгалуження: бічні пагони активно починають рости вже після першої хвилі врожаю, що досить вигідно городникам. Все більшої популярності набирають види з пучковим розташуванням зав’язей. Основним їх перевагою є дуже висока врожайність за рахунок утворення величезної кількості зав’язей.

Гібридне насіння

А тепер до одного з головних критеріїв при виборі насіння. Все більше городників віддають перевагу гібридним насінням огірків. Основний секрет цього криється в тому, що при виведенні гібридних видів вони успадкують хороші характеристики двох сортів. Гібридних сортів зараз з’являється зараз все більше, так як селекціонери постійно працюють над цим, наповнюючи ринок новими товарами. Розпізнати гібридні зерна легко по позначенню на упаковці F1, що означає, що це гібриди першого покоління. На жаль, трапляються випадки шахрайства, коли під таким маркуванням продають звичайні сорти, які дешевше і поступаються в ряді характеристик. Наприклад, якщо ви використовували гібридне насіння, то рослини розвиваються швидше, наповнені такою життєвою силою, якої не досягти ні одному звичайному сорту. Витривалість, імунітет до різних захворювань і шкідників, рясне плодоношення в несприятливий період — все це теж про гібриди. Ну і звичайно врожайність — вона теж значно вище.

Наявність стількох переваг дивне — адже насіння, що утворилося, буде наділено кращими якостями двох різних сортів — наприклад, від одного «батька» буде успадковано стійкість до певних захворювань, а від другого — висока врожайність або відмінні смакові якості.

Всі переваги перекривають ті недоліки, які все ж є і у гібридів. Наприклад, ціна, яка значно вище. Причина криється не тільки в перевазі над звичайними видами, але і в тому, що виведення гібридів — дуже складна робота, в тому числі і ручна. Також потрібно більше часу і уваги приділяти при сходах насіння, які більш чутливі до зміни умов. І, напевно, найбільш прикрий момент для городників — не можна вибрати кращі насіння огірків гібридів і посадити знову, так як результат буде непередбачуваний. Так уже влаштовані закони генетики, що друге покоління гібридів не може успадкувати все ті ж характеристики «батьків»: нові рослини можуть просто-напросто не плодоносити, можуть бути й інші патології, пов’язані з формою плодів, листя, або куща. Але що точно — врожайність ніколи не буде вищою.

Майже всі сорти, які були перераховані вище — гібридні. Їх вирощують практично повсюдно — в Україні та Білорусі, на північному заході Росії і в Підмосков’ї, на Уралі і в Сибіру. Вирощуються гібриди не тільки вітчизняного виробництва, але й іноземного.

19-11-15-foto-600x400-1

Готуємо насіння до посіву

Не секрет, що врожай часто залежить від якості насіння. Щоб відібрати краще насіння огірків доведеться виконати кілька процедур. Для початку замочіть зерна у воді кімнатної температури на невеликий час (5-7 хвилин виявиться цілком достатньо), потім помістіть їх в слабо концентрований розчин харчової солі, повторіть таке ще раз-два. У результаті ви зможете виявити невідповідні насіння — вони спливуть, оскільки мають в середині порожнечу. Таке насіння огірків краще не використовувати. Такий «відбір» зерна промийте і добре висушіть. Це допоможе підвищити пророщування. Можна також додатково провести калібрування зерен на дрібні і великі, сіяти потім відповідно.

Важливий крок — провести знезараження, яке дозволить менше хвилюватися в майбутньому, що рослина буде піддаватися нападу шкідників, або буде знищена хворобами. Існує кілька методів знезараження: обробка марганцівкою, розчином борної кислоти або іншими хімічними препаратами. Дуже хороший метод — опромінення ультрафіолетовими променями. Обробка деревною золою дозволить забезпечити насіння поживними речовинами.

Заключний етап — гартування. Замотайте насіння огірків у вологу ганчірку, поки вони не набухнуть. Слідкуйте за температурою — вона повинна триматися на рівні 20 градусів. Після того, як насіння наклюниться, помістіть їх на добу-дві в холодильник. Загартування допоможе насінню огірків легше адаптуватися у відкритому ґрунті, легше переносити коливання температури.

Основні правила посадки

Вирощувати огірки можна з розсадою або ж відразу висаджувати у відкритий ґрунт. На розсаду насіння висівають приблизно за місяць до висадки на ділянку. Висаджувати насіння огірків бажано в пухкий ґрунт, попередньо додавши перегною, не завадить торф. При посіві рясно полийте. Пам’ятайте, що сходи огірків вимагають досить тепла, вологи і світла. Розсаду найкраще садити відразу в окремі ємності, якщо не виходить — прослідкуйте, щоб відстань між сходами було не менше 10-15 см. Висаджувати їх можна потім через 13-16 днів, коли з’явитися більше трьох листочків.

Висівати у відкритий ґрунт потрібно тільки після того, як він досить прогріється — на початку або середині травня, залежно від кліматичних умов території. Найкраще робити це у вечірній час. Ґрунт потрібно добре підготувати: розпушити, полити, внести добрива. Спочатку за сходами потрібен пильний догляд, потім досить рясного поливу.

Всі ці поради повинні вам допомогти не тільки в тому, як вибрати насіння огірків, а саме відібрати найкраще насіння огірків, що є основною складовою хорошого врожаю. У цій справі потрібно бути скрупульозним і уважним, лише тоді зможете домогтися позитивних результатів.

Кнопка «Наверх»