Земля

Кращими запилювачами рослин виявилися не бджоли, а нічні метелики

Польові експерименти показали, що денні комахи відвідують квітки в рази частіше нічних, проте нічні переносять пилок набагато ефективніше.

© NSF

Бджіл прийнято вважати ключовими запилювачами для безлічі рослин. Їх роль в цьому найважливішому процесі дійсно важко переоцінити. Однак не менше значення можуть мати комахи, які зазвичай вислизають від нашої уваги: нічні метелики. Нова робота вчених з британського Університету Сассекса показала, що такі комахи рідше відвідують квіти, зате переносять більше пилку. Про це розповідається в статті, опублікованій в журналі PLOS One.

Фіона Метьюс (Fiona Mathews) і її колеги проводили польові дослідження на південному сході Англії, направивши автоматичні камери на десяток рослин місцевої ожини. Протягом трьох діб вони зробили майже 390 тисяч знімків, на яких вдалося зафіксувати 11,5 тисячі відвідувань квітів комахами і нарахувати понад 38 тисяч частинок пилку, які були ними перенесені.

Переважна більшість (83 відсотки) таких візитів здійснили денні комахи, причому найчастішими гостями рослин виявилися не бджоли, а мухи-журчалки. На нічних метеликів довелося трохи менше 16 відсотків відвідувань квіток. Однак підрахунок пилку показав, що вони переносять її більше, ніж денні комахи.

«Бджоли, безсумнівно, важливі, але наша робота продемонструвала, що метелики запилюють квіти швидше денних комах», — підкреслила професор Метьюс.

Робота британських вчених змушує по-новому поглянути на проблему зниження чисельності комах-запилювачів. Від цих тварин багато в чому залежить продуктивність цілих екосистем, тому на стан їх популяцій звертають особливу увагу. Але дотепер головний акцент при цьому робили на денних комах, перш за все бджолах. Роль нічних запилювачів була сильно недооцінена, а значить, недооцінювався і негативний вплив факторів, які їм заважають, таких як світлове забруднення навколишнього середовища.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button