Земля

Масове вимирання 444 мільйони років тому пов’язали з різким зменшенням концентрації кисню по всій Землі

Моделювання показало, що безкисневі умови в атмосфері і океанах нашої планети, які спостерігалися протягом трьох мільйонів років на межі ордовицького і силурійського періодів, спровокували масову загибель морських безхребетних тварин.

Массовое вымирание 444 миллиона лет назад связали с резким уменьшением концентрации кислорода по всей Земле

На початку пізнього ордовицького періоду, близько 450 мільйонів років тому, світ був зовсім іншим, ніж сьогодні або навіть в епоху динозаврів. Так, живі організми мешкали переважно в океанах, а рослини лише починали з’являтися на суші. Більшість сучасних континентів були об’єднані в один суперконтинент Гондвана, що включав Африку, Південну Америку, Антарктиду, Австралію, Нову Зеландію, а також Аравію, Мадагаскар і Індостан і утворився наприкінці докембрійського періоду, після розколу суперконтиненту Родинія.

Ранній руданський вік силурійського періоду, що почався приблизно 444 мільйони років тому, пов’язаний з ордовицько-силурійським заледенінням — одним з трьох великих зледенінь палеозою — і масовим вимиранням на межі ордовика і силура, під час якого загинули близько 85% видів і 60% родів морських безхребетних тварин. Вважається, що перша фаза цього вимирання була пов’язана з глобальним похолоданням і торкнулася переважно глибоководні види.

Друга фаза, як повідомляє група вчених із США, була обумовлена різкою аноксією (кисневе збіднення) стародавнього Світового океану і падінням (практично до нуля) концентрації вуглекислого газу в атмосфері планети. Згідно з новою роботою, опублікованої в журналі Nature Communications, такі безкисневі умови спостерігалися на протязі більше трьох мільйонів років і торкнулися всіх морських мешканців.

Автори дослідження побудували модель, яка включала раніше опубліковані дані про древні відкладення, що містять ізотопи металів, таких як уран і молібден, піддаються різним хімічним реакціям при аноксії. Крім того, були вивчені ізотопні зразки скам’янілостей кінця ордовику, виявлені у відкладеннях хирнантського ярусу на території Лівії передбачається, що саме тоді загинула велика частина флори і фауни.

У результаті вчені підтвердили свої припущення про те, що другий етап масового вимирання на межі ордовицького і силурійського періодів пов’язаний з тривалою і серйозною аноксичною подією на дні океану. Незважаючи на те, що причини різкого зниження концентрації кисню як у древніх океанах, так і в атмосфері Землі поки не зрозумілі, такі умови, безперечно, призвели до загибелі багатоклітинних морських мешканців.

«Завдяки побудованій моделі ми можемо з упевненістю сказати, що друга фаза ордовицького вимирання супроводжувалася різким зменшенням концентрації кисню, в тому числі на глибині. Для більшості представників океанічного багатоклітинного життя межа між останньою епохою ордовика і початком силуру була дійсно невдалим часом», — заявив один з учасників дослідження, доцент Стенфордського університету (США) Ерік Сперлінг.

Дослідники відзначають, що їхні висновки можуть також допомогти у вивченні сьогодення і майбутнього нашої планети.

«Насправді, у вчених великі проблеми з моделюванням оксигенації в сучасному Світовому океані, — додає Сперлінг. — Розширити наші уявлення про те, як океани поводилися в минулому, ми могли б краще розуміти океани сьогодні».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button