Земля

Потужні пристосовані динозаври вимерли, чому дрібні маргінали-ссавці вижили

Чому динозаври, справжні царі природи вимерли, а скромні маленькі ссавець вижили і захопили Землю? Це питання досі воно не дає спокою палеонтологам

Міжнародна команда палеонтологів провела дослідження 1600 описаних видів наземних і водних тварин, що жили в Північній Америці в останні кілька мільйонів років крейдяного періоду, якраз перед тим, як 66 мільйонів років тому, впав астероїд. Вчені постаралися відповісти на питання, чому динозаври вимерли, а ссавці, птахи та інші недомінуючі види — ні.

Найдавніші ссавці 200 мільйонів років тому Brasilodon (зліва) і Riograndia. Їх розмір близько 15 см. Вікіпедія

Динозаври – прекрасно пристосовані, потужні тиранозаври, трицератопси, анкілозаври — всі вимерли, а дрібні маргінали — ссавці, птахи, крокодили, черепахи, пережили катастрофу без особливих втрат. Навіть навпаки. Ці маргінали в результаті “виграли” глобальну екосистему.

Коли впав астероїд динозаври були господарями нашої планети. Але вони були, мабуть, занадто добре пристосовані. Майже ідеально. Коли раптово і швидко змінилася глобальна екосистема, вони просто не встигли перебудуватися. Саме до такого висновку прийшла міжнародна команда палеонтологів.

Вчені з іспанських і фінських університетів під керівництвом Університету Единбурга в Шотландії провели дослідження 1600 описаних видів наземних і водних тварин, що жили в Північній Америці в останні кілька мільйонів років крейдяного періоду, якраз перед тим, як 66 мільйонів років тому, впав астероїд.

Реконструкція екологічних структур, харчових мереж, екологічних ніш показала, що динозаври всюди були нагорі. Вони були царями природи, всім іншим діставалися тільки крихти їх великого бенкету.

В результаті дієта ссавців була хоча і досить невибагливою, але зате різноманітною, — вибирати особливо не доводилося. Вони були готові до змін, навіть різких, були готові до адаптації. Теж можна сказати і про інших недомінуючих видах — крокодилів або черепах.

Вчені кажуть: хороша адаптація – це добре, поки нічого не змінюється, але якщо зміни відбуваються швидше, ніж вид здатний адаптуватися, він — приречений. Динозаври були пристосовані ідеально. Вони були приречені.

В Антарктиді імператорські пінгвіни утворюють свої колонії на морському льоду. Без нього вони жити не вміють. Вчені оцінили загрозу їх виживанню при сьогоднішній швидкості танення льоду. Висновок невтішний: пінгвіни настільки добре адаптовані до середовища, що вони навряд чи встигнуть еволюціонувати, щоб вижити без своїх крижин. 98% імператорських пінгвінів зникне до 2100 року. Ймовірно, щось подібне сталося і з динозаврами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button