Наука

Математик розрахував можливість існування бога

Математик Девід Вольперт (David Wolpert) з Інституту Санта-Фе (США) математично формалізував неможливість існування всезнаючої істоти.

Вчений використовує поняття «машина виводу» (англ. Inference Devices) — пристрій, який здатний отримувати інформацію про Всесвіт за допомогою спостережень за поточними процесами, зберігати їх в пам’яті і правильно передбачати їх результат. Таким пристроєм може бути надприродна істота або вчений, озброєний суперкомп’ютером з необмеженими можливостями.

Згідно з формальною логікою, машина здатна відповісти на питання про стан Всесвіту в даний момент часу, однак і саме питання, і спосіб, за допомогою якого було отримано відповідь, залежать від стану самого Всесвіту. Іншими словами, закони Всесвіту накладають обмеження на те, що пристрій здатний знати. Те ж саме стосується і здатності передбачити майбутній стан. За словами Вольперта, це можна розглядати як розширений аналог висловлювання, що будь-яке передбачення майбутнього не враховує вплив самого передбачення на майбутнє.

Математик продемонстрував, що в одному і тому ж Всесвіті не можуть існувати дві «машини виведення» з вільною волею і всезнанням. Наприклад, двоє вчених — Боб і Аліса — володіють необмеженими обчислювальними здібностями. «Вільна воля» в даному випадку визначається як здатність Боба задати собі питання, не обмежуючи можливі питання, які здатна задати собі Аліса, і навпаки. Тоді виникне парадоксальна ситуація, коли Боб не може передбачити, що подумає Аліса, якщо остання спробує передбачити, про що не думає Боб. Вольперт жартома називає своє твердження «доказом монотеїзму».

Вольперт також показує, що одну і ту ж машину виводу в різні моменти часу можна розглядати як дві різні «машини виводу», існуючі в одному і тому ж Всесвіті. Згідно «доказу монотеїзму», це неможливо, тому всюдисуща істота з вільною волею може існувати тільки в певний момент часу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button