Наука

М’язові клітини виростили в лабораторії без генної інженерії

Дослідники розробили безпечний метод швидкого виробництво м’язових клітин зі сполучної тканини.

Image by cookie_studio on Freepik

Біоінженери зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich) розробили технологію виробництва м’язових клітин зі сполучної тканини без зміни генома. За допомогою коктейлю з малих молекул і білків, вони «перепрограмують» клітини сполучної тканини в м’язові стовбурові. Останні швидко розмножуються і виробляють м’язові волокна.

Важливим компонентом коктейлю і центральним каталізатором клітинної трансформації є білок MyoD. Це фактор транскрипції, який регулює активність певних м’язових генів в ядрі клітини. MyoD зазвичай відсутня в клітинах сполучної тканини. Для «трансформації» клітин вони повинні виробляти цей білок в ядрі протягом декількох днів.

Традиційно дослідники використовують для цього генну інженерію. Вірусні частинки, в яких міститься код для виробництва білка, вбудовуються в ядро клітини. Але це ризикований підхід: вчені не можуть контролювати, в які ділянки генома вірус вставить інструкції. У ряді випадків така процедура робить клітини нежиттєздатними або призводить до мутацій і утворення ракових клітин.

Щоб уникнути ризику, швейцарські біоінженери не змінюють вихідний геном клітини, а вводять в них мРНК потрібного гена. Матрична РНК (мРНК) синтезується на основі ДНК в ході транскрипції і служить основою для синтезу білків в клітинах. Такі зміни не порушують геном, але запускають виробництво білка MyoD. Разом з іншими компонентами коктейлю це запускає перетворення сполучної тканини в м’язові волокна.

Дослідники продемонстрували свій метод на клітинах мишей, але вони впевнені, що адаптований принцип буде працювати і у людей. Такі штучні м’язові волокна в перспективі можна буде використовувати в хірургії, а м’язові стовбурові клітини — для лікування деяких захворювань. Крім того, метод можна адаптувати для корів і виробляти штучне м’ясо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button