Наука

Міцні шлюби знижують ризик розвитку деменції у людей похилого віку

Згідно з результатами великого дослідження міжнародної групи вчених, якщо ви протягом багатьох років перебуваєте в шлюбі в середньому віці, у вас набагато менше шансів заробити недоумство в старості. Дослідження опубліковано в журналі Journal of Aging and Health.

Дослідники досі не можуть встановити точні причини розвитку деменції, але постійно виявляють нові фактори, що впливають на ризик її розвитку. І ось вони виявили ще один: міцний шлюб в середньому віці.

Одна з гіпотез, що пояснюють цей феномен, говорить, що в шлюбі люди ведуть більш здоровий спосіб життя: регулярно харчуються, ходять на медичні обстеження і так далі. Однак масштабний аналіз медичних історій близько 150 тисяч осіб, проведений співробітниками Норвезького інституту громадської охорони здоров’я, не виявив серйозних відмінностей в стані здоров’я людей, які перебувають і не перебувають у шлюбних відносинах. Тож ця версія не підтвердилася.

Також “пролетіли” багато інших факторів, які могли б підвищити ризик розвитку деменції в літньому віці: куріння, гіподинамія, діабет і психологічні проблеми. Наявність або відсутність дітей мало значення тільки для неодружених респондентів (у бездітних ризик розвитку деменції підвищувався на 60 відсотків), а серед людей, в основному прожили життя в подружніх відносинах, виявилося найменше недоумкуватих — 11,2 відсотка.

Надалі дослідники планують вивчити інші фактори, що впливають на ризик розвитку деменції, — наприклад, генетичну схильність. Варто відзначити, що “погані” гени зовсім не означають, що в літньому віці людина неодмінно впаде в старече недоумство: активна розумова діяльність і громадська, а тепер, як з’ясувалося, сімейне життя можуть збалансувати генетичну вразливість і дозволити людині зберегти ясний розум.

Поки вчені не можуть сказати, чи замінюють офіційні подружні стосунки співжиття (менше відсотка опитаних жили з постійним партнером, не перебуваючи з ним в зареєстрованому шлюбі) або тісна дружба, але припускають, що головне в цьому питанні — емоційна близькість і почуття безпеки, які деяким людям доступні тільки при наявності штампа в паспорті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button