Наука

Петля часу: чи можна повернутися в минуле

Чи може знаменитий “парадокс убитого дідуся”, описаний Рене Баржавелем ще в 1943 році, стати реальністю?

28 червня 2009 року всесвітньо відомий фізик Стівен Хокінг влаштував вечірку в Кембриджському університеті, з повітряними кулями, закусками й шампанським. Однак на неї ніхто не з’явився, тому що Хокінг розіслав запрошення тільки після закінчення вечірки. Це був, за його словами, «урочистий прийом для мандрівників у часі» — тим самим фізик хотів зміцнити свою давню гіпотезу, що подорожі в часі неможливі.

Але Хокінг міг і помилятися. Теоретично ніяких прямих заборон на подорожі в минуле немає. Цей трюк може стати можливим на основі загальної теорії відносності Ейнштейна, яка описує гравітацію як викривлення простору і часу по енергії й матерії. Надзвичайно потужне гравітаційне поле, утворене, наприклад, обертанням чорної діри, може деформувати матерію так, що простір буде викривлено «навиворіт». Це створило б так звану замкнуту часово подібну криву-цикл, який фактично буде подорожжю в часі.

Хокінг і багато інших фізиків вважають замкнуту часовоподібну криву абсурдною, тому що подорожі в часі будь-якого макроскопічного об’єкта неминуче створюють парадокси, які ламають причинно-наслідковий зв’язок.

Але нещодавно фізик з Університету Квінсленда (Австралія) тім Ральф і його аспірант Мартін Рінгбауер спробували дослідити “парадокс убитого дідуся” з точки зору квантової механіки.

Суть парадоксу полягає в тому, щоб повернутися в минуле і вбити власного діда, тим самим запобігши власному народженню. Згідно з гіпотезою, що минуле змінити ніяк не можна, дід вже повинен був пережити замах на вбивство, або мандрівник у часі створює тим самим альтернативну лінію часу, в якій він ніколи не буде народжений.

З точки зору квантової механіки, якщо уявити людину як фундаментальну частинку, то її апріорі детермінованої емісії не існує — є лише розподіл ймовірностей. Тобто, людина з рівною ймовірністю як вчинила б вбивство, так і дала б своєму дідові шанс на порятунок — а цього достатньо, щоб замкнути криву й уникнути парадоксу, відзначають австралійські дослідники.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments