Технології

Мікроскопічний робот літає за допомогою вітру і управляється світлом

Мініатюрний і крихітний робот, що нагадує насіння кульбаби, може переноситися вітром і запилювати рослини. А завдяки використання «розумного» полімеру його польотом можна управляти, підсвічуючи лазерним променем.

©Jianfeng Yang, Tampere University

В останні роки були створені «розумні» полімери — макромолекули, які здатні змінювати свою конфігурацію під дією тих чи інших зовнішніх стимулів, наприклад температури, випромінювання, електромагнітних полів. Подібні з’єднання вважаються особливо перспективними для створення мініатюрних гнучких сенсорів і цілих роботизованих систем.

Інженери вже продемонстрували таких роботів, здатних “ходити”, стрибати і плавати. А нещодавно розробники з фінського університету Тампере отримали крихітний полімерний пристрій, що нагадує легкі насіння кульбаби. Як і вони, робот може літати, використовуючи силу вітру, але при цьому його поведінкою можна керувати за допомогою світла. Стаття Хао Цзена (Hao Zeng) і його колег опублікована в журналі Advanced Science.

©Jianfeng Yang, Tampere University

Робот FAIRY (“Фея”) створений на основі високопористого матеріалу, важить всього 1,2 міліграма і легко переноситься вітром навіть на великі відстані. При цьому деталі системи з’єднані за допомогою розумного полімеру, рідкокристалічного актюатора, керованого світлом. Висвітлюючи його лазерним променем або просто світлодіодом, можна змінювати форму полімерної структури, «командуючи» FAIRY на зліт, посадку або змінюючи швидкість його руху в повітрі. Поки для цього потрібна темрява, хоча автори вже працюють над більш чутливою версією системи, управляти якою можна і при сонячному світлі.

Вчені вважають, що в майбутньому міріади таких пристроїв знайдуть застосування в сільському господарстві. Біологи з великою тривогою стежать за постійним скороченням чисельності, різноманітності і терміну життя комах, які служать запилювачами рослин. Вже сьогодні запилення деяких важливих культур доводиться проводити вручну. Це і стимулює розробку роботизованих систем, які могли б взяти на себе таке завдання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button